image Ky detaj në kuzhinë që mund të na bëjë të shtojmë në peshë - Sinjali

Ky detaj në kuzhinë që mund të na bëjë të shtojmë në peshë

news image

Ka shumë gjëra që mund të ndikojnë në dietën tonë dhe humbjen e peshës, por disa mund të mos i imagjinojmë.

Një prej tyre mund të jetë kuzhina jonë, sipas ekspertëve. Hulumtimet e publikuara në Environment and Behavior kanë treguar se rrëmuja që kemi në kuzhinë është ajo që mund të na shtojë peshë. Enët e palara në lavaman, rrëmujat në tavolinë dhe pakot gjysmë të hapura nuk na ndihmojnë të humbim peshë.

Sipas ekspertëve, një kuzhinë e çrregullt dërgon mesazhin në trurin tuaj se gjithçka në jetën tuaj është jashtë kontrollit. Kjo është veçanërisht e keqe për dietat sepse e bën mendjen tuaj të mendojë:

“Meqenëse gjithçka rreth meje është jashtë kontrollit, edhe unë jam jashtë kontrollit. Me fjalë të tjera, nuk ka rëndësi nëse ha një qese të tërë me karkaleca”, raporton ABC.

Hulumtimi u kërkoi grave që ishin të qeta të uleshin dhe të prisnin në një kuzhinë të çrregullt me ​​një lavaman plot me pjata të pista, gazeta në tavolinë dhe telefoni që binte aty-këtu. Brenda dhjetë minutave hëngrën dy herë më shumë biskota sesa gratë e ulura në një kuzhinë të pastër dhe të organizuar.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin