image Kryeministri spanjoll merr pjesë në samitin me Kosovën, por kërkon të hiqen simbolet shtetërore

Evropë

Kryeministri spanjoll merr pjesë në samitin me Kosovën, por kërkon të hiqen simbolet shtetërore

news image

Presidenti i Qeverisë, Pedro Sánchez, do të marrë pjesë të mërkurën e ardhshme në samitin BE-Ballkani Perëndimor në të cilin do të marrë pjesë Kosova, por është garantuar që, për shkak se Spanja nuk e njeh Kosovën si vend, nuk do të ketë simbole në takim që ju identifikon si të tillë.

Sánchez do të udhëtojë për në Lubjanë, kryeqytetin e Sllovenisë, të martën për të marrë pjesë në një takim të udhëheqësve të Bashkimit Evropian para samitit që të gjithë do ta mbajnë të nesërmen me përfaqësuesit e Ballkanit Perëndimor. Ky samit është një takim periodik që vitin e kaluar u mbajt me videokonferencë për shkak të pandemisë.

Herën e fundit që u thirr personalisht, në vitin 2018, nuk mori pjesë presidenti i atëhershëm i Spanjës, Mariano Rajoy, për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës. 

Në atë samit, simbolet e shtetit të Kosovës u shmangën dhe kjo është ajo që do të ndodhë përsëri në Lubjanë pas kërkesave të Spanjës për këtë, raporton El Periódico.

Prandaj, nuk do të ketë flamuj ose simbole të asnjë vendi dhe shenjat e zakonshme të vendosura në tryezën e zënë nga secili prej pjesëmarrësve do të pasqyrojnë emrat e tyre, por pa specifikuar ndonjë pozicion të tillë si presidenti ose kryeministri. Së bashku me Spanjën, katër vende të tjera të BE-së nuk e njohin Kosovën, specifikisht Greqia, Rumania, Qiproja dhe Sllovakia, shkruan gazeta spanjolle.

Edhe pse Spanja nuk e njeh Kosovën si shtet, ajo e mbështet dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Spanja mbështet zgjerimin e BE -së me vendet e Ballkanit Perëndimor.

Por nga Qeveria spanjolle sqarohet se samiti i kësaj jave nuk është thirrur për të folur për këtë mundësi anëtarësimi, por për marrëdhëniet e Bashkimit Evropian me këto shtete.

Në darkën e udhëheqësve të BE -së që do t’i paraprijë samitit me Ballkanin, do të ketë një shkëmbim joformal të pikëpamjeve për çështje të ndryshme dhe do të diskutohen disa çështje që janë pjesë e agjendës së takimit të Këshillit Evropian më 21 dhe 22 tetor.

Parashikimi është se ato kryesisht adresojnë rolin ndërkombëtar të Bashkimit Evropian dhe, në këtë kontekst, merren me çështje të tilla si situata në Afganistan, marrëdhëniet me Kinën ose tensionet midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara. Por Sánchez, sipas burimeve të cituara, dëshiron që të trajtohet gjithashtu rritja e lartë e çmimeve të energjisë.

/GazetaSinjali/