image Kriza e gazit, Gjermania në gatishmëri termocentralet

Evropë

Kriza e gazit, Gjermania në gatishmëri termocentralet

news image

Qeveria gjermane dëshiron që të mbajë përkohësisht në gatishmëri termocentrale shtesë me qymyr për dy vitet e ardhshme për të shmangur një mungesë të mundshme të energjisë elektrike në rast se furnizimet me gaz natyror nga Rusia reduktohen papritur, thanë zyrtarët gjermanë të mërkurën.

Gjermania po përpiqet të heqë dorë nga gazi rus për shkak të luftës në Ukrainë dhe pret ta përfundojë këtë deri në vitin 2024.

Por qeveria gjermane ka frikë se Moska mund të ndërpresë furnizimet papritur si përgjigje ndaj sanksioneve ekonomike të vendosura ndaj Rusisë nga vendet perëndimore, duke përfshirë Gjermaninë.

Një projektligj i miratuar nga qeveria gjermane siguron që termocentralet me qymyr që ishin planifikuar të mbylleshin më parë të mbeten në gjendje funksionale.

Gjermania tashmë ka disa termocentrale të tjera me qymyr dhe naftë në gatishmëri që mund të aktivizohen në rast urgjence.

Zëdhënësja e qeverisë Christiane Hoffmann tha se vendimi ishte i rëndësishëm “në kohën e sulmit rus në Ukrainë dhe situatës së tensionuar në tregjet e energjisë”, raporton agjencia e lajmeve AP.

Qëllimi për të përfunduar përfundimin e përfundimit të përfundimit të përfundimit të thëngjillit në Gjermani në mënyrë ideale deri në vitin 2030 dhe objektivat klimatike, mbeten ato që janë”, tha ajo, shkruan REL.

Por kjo sipas qeverisë gjermane nuk do të ndryshojë qasjen e këtij shteti për të hequr dorë nga qymyri deri në vitin 2030.

/GazetaSinjali/