image Kritikuan Erdoganin, shkarkohen 9 konsuj nderi - Sinjali

Kritikuan Erdoganin, shkarkohen 9 konsuj nderi

news image

Ministria e Jashtme turke njoftoi se do të largonte nga detyra konsujt e nderit të nëntë vendeve. Ky është një tjetër incident nga Qeveria turke i shënuar pas kërkesës së parë të presidentit, Rexhep Tajip Erdogan, për shpalljen non grata të 10 ambasadorëve.

Siç thotë Ahval, konsujt që Ministria e Jashtme turke anuloi identitetet diplomatike është konsulli nderi i Suedisë në Antalia, Britanisë në Mugla, Belgjikë dhe Austrisë në Smyrna, Rumanisë në Iskenderun, Etiopisë në Konia, Republikës Domenikane, Belizes në Stamboll dhe Lituani në Nevsehir.

Konsujt e nderit zakonisht janë pa pagesë dhe përveç forcimit të lidhjeve tregtare dhe kulturore, kryejnë edhe disa detyra bazë konsullore. Ata nuk gëzojnë “imunitet diplomatik” të plotë, por vetëm një imunitet të pjesshëm ngushtësisht për detyrat e tyre, raporton TCh.

Në Turqinë moderne aktualisht ka rreth 120 konsuj nderi, disa prej të cilëve janë biznesmenë shumë të suksesshëm turq.

Sipas shërbimit turk, këta konsuj u shkarkuan pas një seri postimesh ku kanë kritikuar politikën e qeverisë së Ankarasë.

Akuzat se postimet e mediave sociale luajtën një rol në vendim, vijnë në një kohë kur përdoruesit e mediave sociale në Turqi përballen rregullisht me ngacmime, censurë dhe arrestime për komente kritike kundër presidentit turk dhe qeverisë së tij./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin