image Krasniqi për emërimin e Luljeta Aliut: Qeveria po dëshmon se e ka mision ta pengojë fjalën e lirë

Politikë

Krasniqi për emërimin e Luljeta Aliut: Qeveria po dëshmon se e ka mision ta pengojë fjalën e lirë

news image

Mes reagimeve të shumta rreth emërimit të Luljeta Aliut si anëtare në Komisionin e Pavarur për Media, ka reaguar edhe kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, raporton Gazeta Sinjali.

Ai u shpreh se me emërimin e Aliut, e cila njëherit është një militante e deklaruar politike e Vetëvendosjes, “Qeveria dëshmoi edhe një herë se është në mision për të penguar fjalën e lirë duke synuar kapjen e mediave”.

Krasniqi po ashtu tha se kjo Qeveri tash e dy vjet po synon kontrollin politik të mediave dhe të institucioneve.

“Vetëm një pushtet i korruptuar dhe autokrat synon kontrollin politik të mediave dhe të institucioneve të pavarura e, fatkeqësisht, kjo po ndodhë tash e dy vjet në vendin tonë”, tha ndër tjera ai.

Postimi i plotë:

Mediat, deri sot, u kanë penguar vetëm qeverive autokratike dhe, natyrisht, qeverive të dështuara, të cilat, përveç aferave dhe degradimit nuk prodhojnë asgjë tjetër.

Me emërimin e Luljeta Aliut si anëtare në Komisionin e Pavarur për Media, një militante e deklaruar politike e Vetëvendosjes, kjo Qeveri dëshmoi edhe një herë se është në mision për të penguar fjalën e lirë duke synuar kapjen e mediave.

Media e lirë dhe e pavarur është një nga platformat e rëndësishme jopolitike, e cila, përveç që informon qytetarët, monitoron dhe mban përgjegjës pushtetin në raport me politikat dhe veprimet që bien ndesh me ligjin dhe qeverisjen e mirë.

Vetëm një pushtet i korruptuar dhe autokrat synon kontrollin politik të mediave dhe të institucioneve të pavarura e, fatkeqësisht, kjo po ndodhë tash e dy vjet në vendin tonë.

Larg duart nga mediat!

/GazetaSinjali/