image Kosova ia ndalon hyrjen Jeremiqit, Gërvalla: Evropa e ShBA-ja t’i vëzhgojnë veprimet e Serbisë

Politikë

Kosova ia ndalon hyrjen Jeremiqit, Gërvalla: Evropa e ShBA-ja t’i vëzhgojnë veprimet e Serbisë

news image

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ia ka ndaluar hyrjen në Kosovë ish-ministrit të Punëve të Jashtme të Serbisë, Vuk Jeremiq.

Lajmin e ka bërë të ditur ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, e cila tha se mbështetja e Jeremiqit për “riintegrimin” e Kosovës në Serbi është e ngjashme me planin e Putinit për Ukrainën.

Sipas saj, kjo është një recetë për luftë dhe se Kosova nuk do të tolerojë urrejtje dhe agresion ndaj saj.

“Evropa dhe SHBA duhet të vëzhgojnë nga afër veprimet gjithnjë e më agresive të klasës politike në Serbi dhe në rajon”.

“Radikalizimi i ish-presidentit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së Jeremiq është vetëm një tjetër paralajmërim se oreksi i Serbisë dhe Rusisë për përfitime territoriale nuk ka përfunduar”, ka shkruar Gërvalla.

Tutje, ajo tha se për sa kohë që ShBA-ja dhe Evropa nuk dërgojnë sinjale të qarta, Rusia dhe Serbia do të vazhdojnë të shkaktojnë tensione në Ballkan.

“Ato duhet nevoja për të shtyrë për zgjidhjen e vetme të qëndrueshme për të rregulluar krizën dhe paqëndrueshmërinë në Ballkanin Perëndimor, përkatësisht nxitjen për njohjen e realitetit nga Serbia në Ballkan pas luftërave të saj shkatërruese”, shkroi Gërvalla.

Më tej, e para e MPJ-së tha se Kosova është dhe do të mbetet një vend i pavarur dhe sovran, pro BE-së dhe NATO-s.

“Kosova dhe fqinjët e tjerë jashtë BE-së të Serbisë nuk janë sfera e influencës së Serbisë dhe as nuk do të “riintegrohen” në “botën serbe” për të cilën po bëjnë presion Vuçiç dhe Putin”, ka shtuar Gërvalla.

/GazetaSinjali/