COVID-19

Të infektuar

1158

Të shëruar

876

Të vdekur

30

Shëndetësi/ Koronavirusi, video që tregon sesi spërkalat përhapen teksa ne flasim

news image

Ky eksperiment tregon se për sa kohë mbesin spërkalatnë ajër në dhoma të mbyllura.

Mbajtja e një distance të sigurt, larja e duarve dhe mbajtja e maskës ​​mbrojtëse janë aktualisht masa të rëndësishme në luftën kundër virusit Covid-19.

NHK World, një kompani japoneze, ka dëshmuar se këto masa janë të rëndësishme me një eksperiment, i cili u krye me kamera me shpejtësi të lartë dhe rreze laser

Spërkalat e vogla me anë të këtij laseri u bën të dukshme, sesi lëviznin në ajër për shumë më gjatë se sa mendohej. Grimcat e matura janë aq të vogla sa 0,1 mikron./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: