image Kongresmeni amerikan: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, Blinken t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

Politikë

Kongresmeni amerikan: SHBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën, Blinken t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë

news image

Kongresmeni amerikan nga Iowa, Zach Nunn, ka reaguar pas deklaratave të sekretarit amerikan të shtetit, Antony Blinken, i cili të premten kritikoi ashpër Qeverinë e Kosovës, pas aksionit të policisë në Veri të Kosovës.

Nuun, nëpërmjet një postimi në Twitter ka thënë se ShBA-ja duhet të qëndrojë me aletin e saj të palëkundur, Kosovën dhe t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë.

“SHBA: Qëndrojmë me Kosovën, një demokraci e re dhe një aleate e palëkundur të SHBA-së – si me stacionime jashtë vendit, ashtu edhe duke mirëpritur të evakuuarit afganë (si një nga shtetet e pakta në Evropë). Sekretari Blinken duhet t’i kundërvihet mobilizimit ushtarak të Serbisë”, theksoi Nunn.

Blinken “dënoi fuqishëm veprimet e Qeverisës së Kosovës”, e cila sipas tij “po përshkallëzon tensionet në veri dhe po shton jostabilitetin”.

”I bëjmë thirrje kryeministrit Albin Kurtit të ndalojë menjëherë këto masa të dhunshme dhe të ripërqendrohet në Dialogun e lehtësuar nga BE”, kishte shkruar Blinken.

Postimi i plotë:

Kujtojmë që pas ngjarjeve në veri të vendit, Serbia e ngriti gatishmërinë ushtarake.

/GazetaSinjali/