image Kina mohon se ka anashkaluar qëllimisht sanksionet ndaj Rusisë
[wp-story id="814678"]

Botë

Kina mohon se ka anashkaluar qëllimisht sanksionet ndaj Rusisë

news image

Një diplomat i lartë kinez ka hedhur poshtë se vendi i tij po punon rreth sanksioneve ndaj Rusisë, një ditë pasi udhëheqësit e BE-së paralajmëruan Kinën që ta bënte këtë.

Wang Lutong, nga ministria e jashtme e Kinës, tha se Pekini po ndihmonte ekonominë globale përmes tregtisë së vazhdueshme me Rusinë, shkruan BBC.

Por, vendet perëndimore kanë shprehur shqetësime për hezitimin e Pekinit për të dënuar pushtimin e Rusisë – dhe kanë frikë se Pekini mund t’i ofrojë mbështetje Rusisë për të pakësuar ndikimin e sanksioneve.

Të premten, shefja e Komisionit Evropian Ursuala von der Leyen paralajmëroi se sektori i biznesit në Evropë po vëzhgonte nga afër veprimet e Kinës.

/GazetaSinjali/