image Kina e armatos rëndë Serbinë, marrëveshja e parë e këtij lloji në Evropë - Sinjali

Kina e armatos rëndë Serbinë, marrëveshja e parë e këtij lloji në Evropë

news image

Serbia raportohet se ka marrë një grumbull dronesh të zbulimit të armatosur CH-92A dhe raketa nga Kina. Kjo është hera e parë që vendi aziatik ka eksportuar pajisje të aviacionit me përdorim ushtarak në një vend evropian dhe një moment historik për firmat kineze të armëve në tregun evropian.

Dronët pritet të bëhen disa nga armët më të përparuara në arsenalin serb, pasi avionët pa pilot mund të kryejnë zbulim taktik, shënjestrim precize, sulm në tokë dhe misione patrullimi, thanë ekspertët.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq inspektoi dronet të shtunën me kohën lokale, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë.

Nëntë drone CH-92A dhe 18 raketa ajrore-tokësore FT-8C u përfshinë në dorëzim. 15 drone të tjera priten në prokurimet e ardhshme, thuhet në raporte.

Korporata Shtetërore e Shkencës dhe Teknologjisë e Hapësirës Ajrore të Kinës (CASC) thotë se droni CH-92A ka një rreze luftarake më shumë se 250 kilometra, një tavan prej 5000 metrash dhe një shpejtësi maksimale prej 200 kilometrash në orë. Gjithashtu, mund të mbajnë dy raketa, përfshirë raketën ajër-tokë FT-8C që mund të arrijë objektivat 9 kilometra larg, sipas informacionit në dispozicion publik.

Eksperti ushtarak me qendër në Pekin, Wei Dongxu i tha Global Times të hënën se CH-92A është alternativa më e mirë për Serbinë për shkak të efikasitetit të saj të lartë të kostos. Me një çmim relativisht të ulët, ky lloj i dronit me madhësi të mesme mund të ofrojë zbulim të saktë taktik, të godasë objektet në tokë duke përfshirë caqe me vlera të larta dhe bunkerë, të drejtojë zjarrin e artilerisë dhe të kryejë misione patrullimi në zona të ndjeshme si rajone kufitare dhe konflikti.

Vëzhguesit ushtarakë kinezë theksuan se ndërsa vlera monetare e marrëveshjes nuk është e lartë, kjo është hera e parë që Kina eksporton pajisje të aviacionit me përdorim ushtarak në një vend evropian, i cili do të ketë rëndësi të madhe në pozicionin e firmave kineze të armëve në tregun evropian .

Wei tha se vendet e tjera evropiane që kanë një buxhet të ngushtë ushtarak tani mund të shohin më nga afër dronët kinezë, siç janë seritë CH dhe seritë Wing Loong.

Firma kineze të armëve kanë qenë ofrues aktivë të droneve të përdorimit ushtarak në tregun ndërkombëtar, pasi seritë CH të serive dhe seritë Wing Loong shpesh mund të shihen në Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Që nga dhjetori i vitit 2018, 100 drone Wing Loong u ishin dorëzuar klientëve të huaj.

Armët dhe pajisjet kineze janë të njohura në tregun ndërkombëtar jo vetëm për shkak të efikasitetit të tyre të lartë dhe kostos së ulët, por edhe shërbimeve të mira pas shitjes dhe mbështetjes logjistike, thanë vëzhguesit, duke vërejtur se Kina nuk i bashkon kushtet politike në shitjet e armëve, ndryshe nga disa vende të tilla si SHBA. /Gazeta Sinjali


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: