image Kievi po “punon” me SHBA-në për ndihmën e re amerikane

Botë

Kievi po “punon” me SHBA-në për ndihmën e re amerikane

news image

Kievi njoftoi sot se po “punon” me Shtetet e Bashkuara, pasi Kongresi Amerikan, i cili parandaloi në minutën e fundit mbylljen e shërbimeve të ndryshme publike federale, nuk ka miratuar ende një paketë të re ndihme për Ukrainë.

“Qeveria ukrainase po punon në mënyrë aktive me partnerët e saj amerikanë për të siguruar që vendimi i ri për buxhetin e SHBA, i cili do të merret në 45 ditët e ardhshme, do të përfshijë fonde të reja për të ndihmuar Ukrainën,” tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Oleg Nikolenko.

“Kjo situatë nuk do të pengojë që vala e ndihmave të vazhdojë të arrijë në Ukrainë,” tha ai.

Mbështetja ndërkombëtare për Ukrainën është kritike në luftën e vendit kundër Rusisë.

Shtetet e Bashkuara e kanë ndihmuar Kievin më shumë se kushdo tjetër, duke lëshuar rreth 110 miliardë dollarë ndihmë civile dhe ushtarake që nga shkurti 2022.

Shtetet e Bashkuara shmangën paralizën e shtetit federal në ekstrem, me miratimin e Senatit, në vetëm tre orë përpara se të fillonte “mbylljen”, një masë emergjente që lejon vazhdimin e financimit të saj.

Masa emergjente e miratuar nga Kongresi Amerikan lejon që qeveria federale të vazhdojë të financohet për 45 ditë. Megjithatë, ai përjashton ndihmën për Ukrainën e shkatërruar nga lufta që po kërkon Shtëpia e Bardhë.

Anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve duhet të shqyrtojnë tani në seancën e tyre një projekt-ligj të veçantë që do të trajtonte 24 miliardë dollarë ndihmë ushtarake dhe humanitare për Ukrainën, të cilën presidenti Joe Biden dëshironte ta shihte të përfshirë në buxhet. Votimi mund të mbahet në fillim të javës së ardhshme, sipas mediave amerikane.

Një grup republikanësh që mbështesin ish-presidentin Donald Trump po refuzojnë të lëshojnë çdo ndihmë të re për Kievin, duke argumentuar se paratë duhet të përdoren për të menaxhuar krizën e emigrantëve.

/GazetaSinjali/