image Kharkiv kthehet nën kontrollin e Ukrainës
[wp-story id="814678"]

Botë

Kharkiv kthehet nën kontrollin e Ukrainës

news image

Forcat ukrainase kanë rifituar kontrollin e qytetit kyç të Kharkiv, ka thënë guvernatori rajonal.

Kryteari i Kharkivit, Oleh Synyehubov, ka bërë të ditur se forcat ukrainase kanë arritur që ta kthejnë këtë qytet nën kontrollin e tyre,

“Forcat e armatosura, policia dhe forcat e mbrojtjes po punojnë dhe qyteti po pastrohet plotësisht nga armiku”, ka bërë të ditur Synyehubov, shkruan BBC.

Më tej, BBC thotë se pretendimet për kthimin nën kontroll nga ana ukrainase janë vështirë të verifikuara, por civilët në terren i kanë thënë BBC-së, se Kharkiv është kthyer tashmë nën kontrollin e Ukrainës dhe konflikti në rrugë po lehtësohet.

/GazetaSinjali/