image Këto simptoma ju tregojnë që keni mungesë të vitaminës B12
[wp-story id="814678"]

Shëndeti

Këto simptoma ju tregojnë që keni mungesë të vitaminës B12

news image

Vitamina B12 ndihmon në mbajtjen e shëndetshme të qelizave nervore dhe ndihmon në krijimin e ADN-së, materialit gjenetik në të gjitha qelizat, shkruan Gazeta Sinjali.

Kjo vitaminë  ndihmon gjithashtu në parandalimin e një lloji anemie (më të ulët se normalja e qelizave të kuqe të gjakut) e quajtur anemi megaloblastike që i bën njerëzit të lodhur.

Në fakt, lodhja dhe anemia mund të sinjalizojnë një mungesë të lehtë të vitaminës B12, sipas një artikulli të botuar në British Medical Journal.

Ndërsa mungesa bëhet më e rëndë, defektet neurologjike bëhen më të dukshme, vëren studimi.

Dëmtimi neurologjik përfshin shqetësime motorike, humbje shqisore, ekuilibër dhe reflekse anormale, dëmtime njohëse dhe humbje të kujtesës.

“Rastet ekstreme mund të paraqiten me mpirje ose psikozë”, paralajmëron artikulli.

Simptoma të tjera të përgjithshme përfshijnë:

Frymëmarrje e dobët

Ndjeheni sikur do t’ju bie të fikët

Dhimbje koke

Lëkurë të zbehtë

Rrahje zemre të dukshme

Dëgjimi i tingujve që vijnë nga brenda trupit, në vend se nga një burim i jashtëm (zhurmat nga veshët)

Humbja e oreksit dhe humbja e peshës.  /Gazeta Sinjali/