image Këtë vit na pret verë e nxehtë, ja deri në sa do të shkojnë temperaturat - Sinjali

Parashikimi/ Këtë vit na pret verë e nxehtë, ja deri në sa do të shkojnë temperaturat

news image

I nxehti afrikan, pas gati 10 ditësh mësyn sërish Evropën Jugore.

Nga temperaturat deri 37°C të shënuara në gadishullin Iberik në ditët e para të majit, datat 13-17 maj sjellin në skajin tjetër të Evropës temperatura deri në 35-40°C.

Ajri i nxehtë do të ngjiten nga Afrika drejt Mesdheut Qendror dhe Ballkanit duke bërë që termometri gjatë mesditës të ngjitët në 40°C në Jugperëndim të Turqisë.

Nga sot deri mesjavën tjetër, termometri do të ngjitet nga 35°C në 38°C në Jug të Italisë dhe rajonin e Ballkanit nga Bosnja në brigjet e Greqisë ndërsa me kulmin e kësaj vale nxehtësie do të përballet Turqia, ku termometri do të shënojë temperatura nga 39-40°C./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin