image Këshillat që sugjerojnë ekspertët për rritjen e flokëve

Modë & Stil

Këshillat që sugjerojnë ekspertët për rritjen e flokëve

news image

Rritja e flokëve padyshim që është një proces i cili kërkon kohë, por për ti rritur pak më shpejtë se koha që ju prisni, ka disa gjëra që na këshillojnë ekspertët e flokëve, transmeton Gazeta Sinjali.

1. Bëni një konsultë me mjekun për trajtime të rritjes së flokëve, për të parë nëse ka një arsye shëndetësore për problemin.

2. Përdorni vajra për rritjen e flokut.

3. Provoni trajtime me kafeinë për të rritur flokët.

4. Përqendrohuni në kujdesin e skalpit për rritjen e flokëve.

5. Bëni prerje flokësh rregullisht te parukierja (1 herë në 6 muaj)

6. Konsumoni vitamina për shëndetin dhe/ose vitamina enkas për rritjen e flokëve.

7. Mos e lani flokun me shampo çdo ditë.

8. Shpëlani flokët me ujë të ftohtë.

9. Vendosni balsam në fundet e flokëve.

10. Provoni maska të bëra në shtëpi, vetëm ato të aprovuara nga mjekët.

11. Evitoni pajisjet e nxehta ose përdorini sa më pak.

12. Qëndroni larg dekoloruesve.

13. Krihini flokët butësisht.

14. Përdorni peshqirë të butë, mikrofibër.

15. Mos i kapni flokët shumë fort me llastik. Përdorni më shumë kapëse sesa llastik.

16. Provoni rregullisht ujin e orizit. /GazetaSinjali/