image Ekspertët e pranojnë: Vaksina Pfizer nuk është testuar nëse parandalon transmetimin e virusit para se të dilte në treg

Shëndetësi

Ekspertët e pranojnë: Vaksina Pfizer nuk është testuar nëse parandalon transmetimin e virusit para se të dilte në treg

news image

Anëtari i Parlamentit Evropian, Rob Roos, shtroi një pyetje që ngjalli reagime të shumta gjatë një seance: “A u testua vaksina Pfizer COVID në ndalimin e transmetimit të virusit përpara se të hynte në treg? A dinim ne për ndalimin e imunizimit përpara se ai të hynte në treg?”.

Kësaj pyetje iu përgjigj Janine Small, nga Pfizer, transmeton Gazeta Sinjali.

“Jo… E dini, ne duhej të lëviznim vërtet me shpejtësinë e shkencës për të ditur se çfarë po ndodh në treg”, u përgjigj Janine Small, presidente e tregjeve të zhvilluara ndërkombëtare.

Roos, nga Holanda, argumentoi në një video në Twitter të hënën se pas komenteve të Small ndaj tij, miliona njerëz në mbarë botën u mashtruan nga kompanitë farmaceutike dhe qeveritë.

“Miliona njerëz në mbarë botën u ndjenë të detyruar të vaksinohen për shkak të mitit se ‘ti e bën këtë për të tjerët’”, tha Roos.

“Tani, kjo doli të ishte një gënjeshtër e lirë” dhe “duhet të ekspozohet”, shtoi ai.

“Nëse nuk vaksinohesh, je antisocial. Kjo është ajo që na tha kryeministri holandez dhe ministri i Shëndetësisë”, tha Roos.

“Ju nuk vaksinoheni vetëm për veten tuaj, por edhe për të tjerët, ju e bëni këtë për të gjithë shoqërinë. Kështu na thanë ata.”

Por ky argument nuk qëndron më , shpjegoi Roos: “Sot, kjo rezulton të jetë absurditet i plotë. Në një seancë dëgjimore për COVID në Parlamentin Evropian, një nga drejtorët e Pfizer sapo më pranoi, në kohën e prezantimit, vaksina nuk ishte testuar kurrë për të ndaluar transmetimin e virusit.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave shkroi në fund të vitit 2020 se nuk kishte të dhëna të disponueshme për të përcaktuar nëse vaksina do të parandalonte transmetimin dhe për sa kohë do të mbronte nga transmetimi i virusit SARS-CoV-2 që shkakton COVID-19.

“Për momentin, të dhënat nuk janë të disponueshme për të përcaktuar se sa kohë vaksina do të sigurojë mbrojtje, as nuk ka prova që vaksina parandalon transmetimin e SARS-CoV-2 nga personi në person,” vuri në dukje në mënyrë specifike agjencia.

Ndërkohë, CEO i Pfizer, Albert Bourla, në të njëjtën kohë, tha se firma e tij nuk ishte “e sigurt” nëse ata që marrin vaksinën e saj, do të jenë në gjendje të transmetojnë COVID-19 te njerëzit e tjerë.

“Unë mendoj se kjo është diçka që duhet të shqyrtohet. Ne nuk jemi të sigurt për këtë tani,” tha Bourla për NBC News në dhjetor 2020 në lidhje me transmetueshmërinë e vaksinës.

Ish-këshilltarja mjekësore e Shtëpisë së Bardhë, Dr. Deborah Birx, në qershor zbuloi se kishte prova në dhjetor 2020 se individët që morën vaksina kundër COVID-19, përfshirë atë të Pfizer, mund ta transmetonin ende virusin.

Një numër zyrtarësh në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën kishin pohuar se vaksinat e COVID-19 mund të parandalonin transmetimin. Midis tyre, Presidenti Joe Biden në korrik 2021 u shpreh se “nuk do ta merrni COVID nëse merrni këto vaksina”.

Shefi i këshilltarit mjekësor të administratës së Biden, Anthony Fauci, në maj të vitit 2021 tha në një intervistë për CBS se njerëzit e vaksinuar janë “njerëz pa krye” për COVID-19, duke sugjeruar se ata nuk mund ta transmetojnë virusin.

“Kur vaksinoheni, ju jo vetëm që mbroni shëndetin tuaj dhe të familjes, por gjithashtu kontribuoni në shëndetin e komunitetit duke parandaluar përhapjen e virusit në të gjithë komunitetin”, tha Fauci.

Dy muaj më vonë, në fund të korrikut të atij viti, Fauci tha se njerëzit e vaksinuar janë në gjendje të transmetojnë virusin.

Ky debat ka ngjallur reagime edhe nga përdoruesit e Twitter, njëri shprehet i zhgënjyer nga ekspertët.

“Pra, rezulton se “vaksinohu për të shpëtuar njerëzit e tjerë” ishte një farsë. Mendoj se u detyrohem shumë njerëzve një falje. Me të vërtetë mendova se mund t’u besoja “ekspertëve”. Jam shumë i zhgënjyer që jam mashtruar nga propaganda e vitit 2020″ shprehet i zhgënjyer ai.

/GazetaSinjali/