image Keni bërë plane për plazh në fundjavë? Shihni parashikimin e motit në Shqipëri

Shqipëri

Keni bërë plane për plazh në fundjavë? Shihni parashikimin e motit në Shqipëri

news image

Fundjava pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore të nxehta. Moti parashikohet me kthjellime dhe në mesditë e pasdite zhvillim të vranësirave.

Përgjatë relieveve malore kryesisht në lindje dhe juglindje, reshje shiu në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Sipas SHMU era parashikohet nga veriperëndimi-jugperëndimi me shpejtësi mesatare 1-6m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe në momentin e zhvillimit të vranësirave fiton shpejtësi deri në 10m/sek. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

/GazetaSinjali/