image Jesus: Henry ishte lojtar unik, por nuk dua të jem si ai, dua të bëj emër te Arsenali - Sinjali

Jesus: Henry ishte lojtar unik, por nuk dua të jem si ai, dua të bëj emër te Arsenali

news image

Sulmuesi i ri i Arsenalit, Gabriel Jesus ka dhënë një intervistë ekskluzive për mediumin britanik ‘Goal’, ku ka folur për klubin të cilin ai iu bashkua.

Jesus nënshkroi kontratë pesë-vjeçare me Arsenalin dhe i kushtoi klubit londinez 45 milionë funte.

“Kur Edu erdhi të fliste me mua, isha shumë i lumtur me idetë e klubit. Mënyra se si duan të shkojnë, gjërat që duan të bëjnë.

Pastaj isha i sigurt se do të vija në Arsenal. Por pasi fola me Mikelin, isha 100 për qind i sigurt. Sepse kam besim tek ai. Sepse kam besim te ky klub i madh. Dhe kam besim te vetja dhe te lojtarët gjithashtu.

Këtu ka shumë talent. Lojtarë shumë të mirë dhe lojtarët të rinj. Si unë jam ende i ri. Pra, të gjithë janë së bashku në këtë. Si një familje. Kjo është ajo që dua.”

Jesus shtoi: “Unë kam punuar tashmë me Mikelin, kështu që i njoh pak idetë e tij. Unë e di se si ai dëshiron të luajë. Mendoj se është mjaft e ngjashme me Pep Guardiolën dhe mendoj se kjo përshtatet mirë. Unë kam ardhur të përpiqem të ndihmoj djemtë dhe do të përpiqem të mësoj gjithashtu me ta.

“Jam shumë i lumtur me grupin. Ishte mirë të shihja të gjithë kur u bashkova me klubin për ditën e parë.

Këtu është një familje e madhe. Ne do të luajmë mirë, do të stërvitemi mirë dhe në fund të sezonit jam shumë i sigurt se do të fitojmë diçka”.

Të fitosh diçka nuk do të ishte asgjë e re për Jesusin. Në fakt, që kur ai mbërriti në Angli nga Brazili në janar 2017, ka pak lojtarë aq të dekoruar sa sulmuesi.

Ai e ngriti titullin e Premierligës në katër raste sa ishte me skuadrën e Guardiolës, ndërsa fitoi gjithashtu tre medalje të Kupës së Ligës gjatë kohës së tij në Etihad, si dhe një Kupë FA.

Fitorja i vjen natyrshëm, dhe kjo është arsyeja pse Arteta ishte aq i etur për ta sjellë atë në Arsenal dhe për ta pasur atë si figurën qendrore të sulmit të tij të ri.

Vetë Jesusi është i bindur se nuk do të ishte pajtuar me këtë lëvizje nëse nuk do të mendonte se mund të shtonte numrin e medaljeve të tij në Londrën veriore.

“Para së gjithash, [më duhet] të përshtatem,” tha ai. “Përshtatuni me klubin, përshtatuni me lojtarët, mënyrën se si ata luajnë dhe si janë. Pas kësaj, gjithçka tjetër do të vijë natyrshëm. Ky është futbolli. Futbolli është i njëjtë kudo.

Pastaj në fund të sezonit dua të fitoj diçka. Të fitoj trofe. Si të gjithë këtu në Arsenal. Kjo është mënyra e vetme për të bërë emër në historinë e këtij klubi të madh.

Jesus shtoi: “Është një klub i madh me një projekt të madh. Kur Edu më shpjegoi se çfarë duan për të ardhmen, isha shumë i emocionuar për t’iu bashkuar Arsenalit sepse e dua projektin.

“Dua të fitoj trofe. Unë dua të fitoj gjithçka.”

Kur po rritej si fëmijë në Sao Paulo, Jesusi nuk ishte në gjendje të shikonte shumë futboll evropian.

Por kur ai arriti të kapte ndonjë, ishte një lojtar që gjithmonë binte në sy. Thierry Henry.

Jesus u rrit duke idhulluar francezin, por ndërsa ai tani përgatitet të ndjekë hapat e tij në Arsenal, braziliani dëshiron të shkruajë historinë e tij të suksesit në klub.

“Kur thoni Arsenal, keni parasysh Thierry Henry-n”, tha Jesus. “Thierry është unik, ai është një nga lojtarët më të mëdhenj ndonjëherë.

Por unë nuk dua të jem Thierry Henry i ri. Unë dua të bëj një emër në historinë e këtij klubi.

Unë do të jem aty: 90 minuta për lojë në kuadrat, duke u përpjekur të shënoj, duke u përpjekur të ndihmoj. Jo vetëm me gola, por edhe me asistime. Mbulimi i topit. Vrapimi, në stilin tim. Të mos ndalem kurrë.

Të ndihmoj ekipin tim, duke ndihmuar shokët e mi të skuadrës. Po, ky jam unë“, ka përfunduar Jesus.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: