image Japonia i dhuron 100 milionë dollarë ndihmë Ukrainës

Botë

Japonia i dhuron 100 milionë dollarë ndihmë Ukrainës

news image

Zelensky thotë se Japonia do t’i sigurojë Ukrainës paketë ndihme prej 100 milionë dollarësh.

Presidenti i Ukrainës thotë se kryeministri japonez Fumio Kishida ka rënë dakord t’i ofrojë Kievit 100 milionë dollarë ndihmë, përveç mbështetjes ekzistuese financiare.

“Një koalicion i vërtetë global kundër luftës funksionon”, shkroi Zelenskyy në Twitter pasi dyshja folën me telefon.

Kishida tha veçmas se Tokio do t’i bashkohet përpjekjes së sanksioneve ndërkombëtare ndaj bankës qendrore të Rusisë dhe do të vendosë sanksione ndaj individëve dhe organizatave bjelloruse, përfshirë presidentin Alexander Lukashenko, duke pasur parasysh “përfshirjen e dukshme të vendit në pushtimin” e Ukrainës.

Zhvillimet erdhën pasi ish-kryeministri japonez Shinzo Abe tha të dielën se Tokio duhet të peshojë nëse do të kërkojë një marrëveshje për ndarjen bërthamore të ngjashme me politikën e parandalimit bërthamor të NATO-s pas sulmit të Rusisë ndaj fqinjit të saj.

/GazetaSinjali/