image Ja si duken këmbët nga brenda kur vishni taka, këto janë rreziqet
[wp-story id="814678"]

Modë & Stil

Ja si duken këmbët nga brenda kur vishni taka, këto janë rreziqet

news image

Një gazetare në Londër ka realizuar një skaner 3D që mundëson një pamje 360 ​​gradë të pjesës së brendshme të këmbës, ndërsa mbante veshur këpucët e saj të preferuara me taka.

Janë marrë qindra imazhe nga këndvështrime të ndryshme që tregojnë se si struktura e këmbëve të ndryshon nga veshja e takave.

Gjëja e parë që gazetarja Carey vuri re ishte se këpucët i detyronin këmbët e saj në një pozicion të panatyrshëm. Nëse vishni shpesh taka të larta, kjo mund të çojë në “shputën e çekanit” ku nyjet ngecin dhe tendinat tkurren e shtrëngohen, duke i bërë gishtat e këmbëve të duken të përkulura përgjithmonë.

Pra, a duhet të hiqni dorë nga takat e larta për hir të shëndetit të këmbëve?

Mjekët këshillojnë “Është mirë t’i vishni ato për një ngjarje apo festë, por nuk është vërtet një ide e mirë t’i vishni në baza ditore. Nëse doni të vishni taka, zgjidhni një palë me gjatësi mesatare, të gjera, me bazë të gjerë në pjesën e përparme, në mënyrë që gishtat të mos jenë shumë të shtrënguar”.

Disa nga rreziqet e veshjes së takave të larta:

Pulpat e shtrënguara: Me kalimin e kohës, ecja me këmbë të ngritura mund të bëjë që fibrat e muskujve të shkurtohen dhe të trashen. Pra, kur vishni të sheshta, pulpat tuaja ndihen të tendosura dhe të parehatshme.

Nyjet: Këto zhvillohen kur këmbët tuaja shpesh shtrydhen në këpucë të ngushta, me majë. Nyja në bazën e gishtit të madh del jashtë duke e bërë të vështirë ecjen.

Gishtët e këmbëve si çekiç: Kur qëndroni me taka të larta, pesha e trupit tuaj shtyhet poshtë në fund të këpucës, duke i detyruar gishtat e këmbëve të përkulen dhe të thurën. Me kalimin e kohës, tendinat në këto gishta mund të shkurtohen dhe nyjet bëhen të ngurta. Nuk mund t’i drejtoni ato edhe kur hiqni takat.

Lëndimi i kyçit të këmbës: Ndryshimi i qendrës suaj të gravitetit mund t’i bëjë kyçet tuaja të paqëndrueshme dhe më pak fleksibël. Sa më e lartë të jetë thembra, aq më i madh është rreziku i humbjes së ekuilibrit dhe rrokullisjes në pjesën e jashtme të këmbës. Kjo mund të zgjasë ligamentet e kyçit të këmbës. Nëse rrëzoheni kur jeni me taka të larta ka më shumë gjasa që t’i dëmtoni ato ligamente apo edhe të thyeni kockat.

Kallot: Kur këmba juaj detyrohet në një pozicion të panatyrshëm, ka më shumë gjasa të formoni shtresa të trasha dhe të ngurtësuara të lëkurës ku këpucët fërkohen me këmbën tuaj.

Futja e thoit në mish: Takat e larta priren t’i bllokojnë gishtat e këmbëve afër njëri-tjetrit deri në fund të këpucës. Përmbushja e kësaj rezistence mund të bëjë që thonjtë e këmbëve të trashen ose të rriten nën lëkurë.

/GazetaSinjali/