image ISIS merr përgjegjësinë për sulmet në Kabul, ku mbetën të vrarë 12 ushtarë amerikanë dhe 60 civilë - Sinjali

ISIS merr përgjegjësinë për sulmet në Kabul, ku mbetën të vrarë 12 ushtarë amerikanë dhe 60 civilë

news image

I ashtuquajturi Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit (ISIS), ka marrë përgjegjësi për sulmet në aeroportin e Kabulit, raporton Guardian.

Katër shpërthime kanë ndodhur në aeroportin e Kabulit në Afganistan, si rezultat të paktën 12 ushtarë amerikanë kanë vdekur dhe 60 civilë.

Gjenerali amerikan McKenzie ka konfirmuar se sulmi në aeroportin e Kabulit erdhi si rezultat i dy kamikazëve me bomba që besohet se ishin pjesëtar të ISIS-it.

Ndërsa korrespodenti i Reuters, Idrees Ali, ka thënë se Pentagoni në një deklaratë zyrtare ka konfirmuar se kanë vdekur të paktën 12 ushtarë amerikanë dhe pritet që numri të rritet.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, ka bërë të ditur për një takim të në lidhje me situatën në Afganistan, me të dërguarit e OKB-së për Britaninë, Francën, Shtetet e Bashkuara, Kinën dhe Rusinë-anëtarët e përhershëm, të cilët kanë të drejtën e vetos në këshillin e sigurisë.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin