image Ish-kryeministri çek lirohet nga akuzat për mashtrim me fondet e BE-së

Politikë

Ish-kryeministri çek lirohet nga akuzat për mashtrim me fondet e BE-së

news image

Një gjykatë e Pragës liroi të hënën ish-kryeministrin Andrej Babis nga akuzat për mashtrim në një çështje prej 2 milionë dollarësh që përfshin subvencionet e Bashkimit Evropian.

Një prokuror kërkoi një dënim tre-vjeçar me kusht dhe një gjobë prej 10 milionë koruna çeke për miliarderin populist, Associated Press. Prokuroria ende mund të apelojë.

Babis u deklarua i pafajshëm dhe vazhdimisht tha se akuzat kundër tij ishin të motivuara politikisht.

Ai nuk ishte i pranishëm në Gjykatën Komunale të Pragës të hënën. Ish-bashkëpunëtorja e tij, Jana Nagyova, e cila nënshkroi kërkesën për subvencionim, u shpall gjithashtu i pafajshëm.

Gjykatësi Jan Sott tha se ajo që ata bënë nuk është një krim. Në të njëjtën kohë, Sott hodhi poshtë nocionin se Babis u persekutua për shkak të aktiviteteve të tij politike.

/GazetaSinjali/