image Inteligjenca perëndimore: Putini lider me paranoja në rritje

Botë

Inteligjenca perëndimore: Putini lider me paranoja në rritje

news image

Inteligjenca perëndimore beson se personaliteti i presidentit rus Vladimir Putin ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë pesë viteve të fundit, me liderin 69-vjeçar rus që shfaq paranojë në rritje dhe të dukshme për shëndetin e tij.

Por ndërkohë që ndryshimi në karakter është i dukshëm, thonë burimet e inteligjencës, ekziston një mister në themel rreth asaj se çfarë mund të jetë shkaku. Me shpjegime që variojnë nga kanceri, sëmundja e Parkinsonit, fillimi i demencës ose përdorimi i steroideve për trajtimin e një gjendjeje tjetër.

Tregimi i madh që Putini është i shqetësuar për shëndetin e tij është se ai është dukshëm i shqetësuar për koronavirusin“, tha një burim i inteligjencës, duke përmendur këmbënguljen e tij për t’u ulur në distancë nga udhëheqësit e huaj si presidenti francez Emmanual Macron.

Ai u takua me Presidentin e Kinës Xi Jinping vetëm muajin e kaluar pasi u morën masa paraprake të hollësishme për koronavirusin nga të dyja palët.

Mbulimi i Rusisë është mjaft i mirë si nga pikëpamja njerëzore ashtu edhe nga pikëpamja e inteligjencës sinjalizuese”, shtoi një burim perëndimor.

Tutje thuhet: “Por ka një pikë gri kur bëhet fjalë për shëndetin personal të Putinit. Ajo që ne dimë është se ka pasur një ndryshim të identifikueshëm në vendimmarrjen e tij në pesë vitet e fundit”.

Spekulimet për shëndetin afatgjatë të Putinit janë të përhapura në mesin e ekspertëve rusë në agjencitë e inteligjencës së Perëndimit.

Putin besohet të ketë pasur tre trajtime të vaksinës COVID. Një burim perëndimor tha se ai kishte marrë vaksinën Pfizer, ndonëse vetë presidenti tha në qershor të vitit të kaluar se kishte marrë injeksione ruse.

/GazetaSinjali/