image I vazhdohet paraburgimi shqiptarit nga Maqedonia, i dyshuar për vrasje në vitin 1999

Diasporë

I vazhdohet paraburgimi shqiptarit nga Maqedonia, i dyshuar për vrasje në vitin 1999

news image

Gjykata e Lartë Federale, në Lozanë, ka hedhur poshtë ankesën e një personi që ndodhet në paraburgim që nga janari 2021.

Prokuroria e Bernës e kishte akuzuar personin nga Maqedonia e Veriut për vrasje me grabitje. Sipas akuzës, ai kishte qenë i  përfshirë në grabitjen në një shtëpi në Biel në qershor 1999, kur ishte qëlluar për vdekje, me armë zjarri, një nga djemtë e asaj shtëpie.

Gjykata Supreme Federale në aktgjykimin e saj thekson se ekzistojnë ende dyshime të forta se personi i dyshuar nga Maqedonia e Veriut ishte i përfshirë në krimin e vitit 1999, shkruan Agjencia Zvicerane e Lajmeve, SDA.

Duke qenë se përfundimi i hetimit penal është i parashikueshëm dhe seanca kryesore duhet të mbahet së shpejti, mbajtja e tij e mëtejshme në paraburgim, është ende e lejueshme.

Afati i parashkrimit të vrasjes është 30 vjet. Dhe, edhe nëse teza fillestare për ekzekutim është tashmë në plan të dytë, përsëri bëhet fjalë për grabitje dhe vrasje, përcjell albinfo.ch. Në përgjithësi, ka mjaft indikacione për vrasje me dashje të rastësishme dhe për veprime të paskrupullta – parakushte këto për supozimin e ekzistimit të vrasjes.

Siç mund të shihet nga vendimi i Gjykatës së Lartë Federale, në qershor të vitit 1999, i akuzuari dhe bashkëpunëtorët e tjerë dyshohet se kishin u kishin lidhur dhe mbyllur gojë një çifti dhe djalit të tyre më të vogël në shtëpinë e tyre në Biel, duke përdorur forcën e armëve.

Kur dy djemtë më të mëdhenj kishin arritur në shtëpi rreth mesnatës, njëri prej autorëve kishte qëlluar disa herë nga dritarja. Djali 22-vjeçar me atë rast ka pësuar lëndime vdekjeprurëse.

Autorët janë larguar duke marrë me vete një automatik UZI dhe bizhuteri. Çështja ka mbetur e pazgjidhur për një kohë të gjatë.

/GazetaSinjali/