image Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme - Sinjali

Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme

news image

Qeveria e Hungarisë ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë, e cila do të hyjë në fuqi nga nesër.

Kryeministri Viktor Orban e bëri njoftimin në një video në Facebook, duke thënë se kabineti i tij duhej të ishte në gjendje t’i përgjigjej sfidave shpejt.

Ndryshimi do të thotë se ai do të jetë në gjendje të qeverisë me dekret.

Orban, i cili u rizgjodh për një mandat të katërt radhazi në prill, ka përdorur rendin e posaçëm ligjor më parë – një herë për shkak të migrimit dhe përsëri gjatë pandemisë së koronavirusit, shkruan skynews.

Ai është akuzuar më parë se ka përfituar nga krizat, për të çuar më tej ambiciet autoritare dhe për të minuar rëndësinë demokratike të kontrolleve dhe ekuilibrave.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: