image Hill: Themelimi i Asociacionit është obligim ligjor që duhet t'u binden Kosova dhe Serbia
[wp-story id="814678"]

Politikë

Hill: Themelimi i Asociacionit është obligim ligjor që duhet t’u binden Kosova dhe Serbia

news image

Formimi i Asociacionit është obligim ligjor i Prishtinës dhe Beogradit dhe duhet bërë, ka deklaruar në një intervistë për TV Pink ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill.

Hill ka deklaruar se e vlerësojnë iniciativën e nisur nga evropianët për planin franko-gjerman dhe e shohin si bazë të një marrëveshje.

“Ne e vlerësojmë shumë iniciativën e nisur nga evropianët në të ashtuquajturin plan franko-gjerman. Ne e shohim atë si bazën e një marrëveshjeje eventuale por nuk do të jetë e lehtë për askënd. 

Më duhet të them se pala serbe, ashtu si edhe më parë, erdhi e përgatitur dhe konstruktive dhe shpresoj që të gjithë të jenë të tillë. Duhet të bëhet në bazë të planit kornizë të propozuar nga evropianët dhe më pas të vazhdojë puna për të. Jam shumë i kënaqur me mënyrën se si po e trajton pala serbe, por nuk jam në gjendje të komentoj se si po zgjidhet në Prishtinë, përveçse të them se besoj se është mënyra e duhur për të zgjidhur problemin dhe për të shtuar edhe një herë se jam shumë i kënaqur me atë se sa konstruktive është pala serbe ndaj gjithë kësaj”, ka deklaruar Hill.

Hill ka diskutuar edhe për deklaratën e përbashkët së fundit të bërë nga dy diplomatët e lartë amerikanë, Gabriel Escobar e Derek Chollet, të cilët theksuan se është koha për themelimin e Asociacionit.

“Unë mendoj se SHBA-të ishin shumë të qarta në disa raste dhe zoti Escobar ishte gjithashtu shumë i qartë se ne mbështesim dhe besojmë se kjo duhet të ndodhë, që është formimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe. Nuk ishte vetëm në Marrëveshjen e Brukselit, e kemi edhe në pikat 1, 2, 3, 4, 5 dhe 6 në Bruksel. Është detyrim ligjor. Për ata që ishin të përfshirë në marrëveshjet e Brukselit, në radhë të parë Beogradin dhe Prishtinën, është obligim ligjor që duhet t’i binden. Duhet të ndodhë. Deklarata që keni parë nuk shpreh vetëm pikëpamjet e Chollet dhe Escobar, por ajo përfaqëson politikën amerikane që duhet bërë. Natyrisht kemi punë për të bërë. Kjo është pjesa që vlen vetëm për publikun e Kosovës, por kushdo që e lexon mund të shohë qartë se SHBA-të e mbështesin dhe kjo duhet bërë.

Hill gjithashtu është pyetur nëse dialogu do të ndihmojë të zgjidhë problemet themelore ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

“Mendoj se në fund të gjithë ne po flasim për një proces hap pas hapi. Të gjithë ata që kanë mësuar të ecin e dinë se së pari duhet të mësojnë të zvarriten. Po flasim për një proces ku duhet të ulim tensionet. Ka kaq shumë tensione rreth të gjitha çështjeve, dhe kjo sigurisht që nuk i ndihmon as Serbisë e as Kosovës. Mendoj se këto tensione duhet të ulen dhe të krijohet një proces normaliteti. Kur njerëzit shkojnë në pikën kufitare, nuk u vjen habi se nuk mund të kalojnë siç duhet. Normalizim do të thotë të arrish një situatë normale. Për të parë pak më tej, ne e dimë se cilat janë shpresat eventuale për të arritur shumë normalizim të marrëdhënieve, por tani për tani është më shumë një proces hap pas hapi. Kishte shumë tensione, shumë kriza, dhe mendoj se është e rëndësishme të kuptojmë se ne duhet t’i zgjidhim të gjitha gjërat, dhe disa nga ato gjëra që duhet t’i kishim zgjidhur shumë më herët, duke përfshirë themelimin e Asociacionit”, ka deklaruar ndër të tjerash ambasadori Hill.

/GazetaSinjali/