image Higuain: Nëse Messi vjen në MLS, do të bëhej revolucion në Amerikë - Sinjali

Higuain: Nëse Messi vjen në MLS, do të bëhej revolucion në Amerikë

news image

Lionel Messi do të ndryshonte lojën për futbollin në SHBA nëse do të bashkohej me MLS, sipas ish-bashkëlojtarit të Argjentinës, Gonzalo Higuain.

“El Pipita”, i cili aktualisht luan në MLS me Inter Miami, shpalli shtatë herë fituesin e Topit të Artë të aftë për të riformuar plotësisht sportin në vend. Messi ka qenë i lidhur me Miami dhe është trajnuar në ambientet e klubit këtë javë me kombëtaren e Argjentinës.

“Ai tashmë është stërvitur këtu [në Miami], ai e di vendin. Leo është si Maradona, ai nuk mund të jetojë askund. Është vendimi i tij, por nëse ai vjen këtu do të shkaktojë një revolucion të jashtëzakonshëm, pa diskutim”, tha Higuain.

Messi, 35 vjeç, i skadon kontrata me klubin aktual PSG në fund të sezonit dhe thuhet se do të konsiderojë opsionet e tij të ardhshme pas Kupës së Botës 2022. Një lëvizje në MLS me siguri do të ishte nënshkrimi më i madh i ligës që nga David Beckham, i cili rastësisht është një pjesë-pronar i Inter Miami.

Higuain ishte shoku i skuadrës së Messit me “Albiceleste” për gati një dekadë, një periudhë që përfshiu Kupat e Botës 2010, 2014 dhe 2018, përveç tre turneve të Copa America.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: