image Hera e fundit kur Juventus pësoi pesë gola në një ndeshje, Allegri realizonte ndaj tyre

Futboll

Hera e fundit kur Juventus pësoi pesë gola në një ndeshje, Allegri realizonte ndaj tyre

news image

Para mbrëmjes së djeshme, hera e fundit që Juventus kishte pranuar pesë gola në një lojë konkurruese ishte kundër Pescara-s në vitin 1993 dhe Massimiliano Allegri ishte ndër golashënuesit për kundërshtarët.

Biankonerët pësuan një nga humbjet më poshtëruese në historinë e tyre mbrëmë me Napolin që siguroi një rezultat të rehatshëm 5-1 pasi Zonja e Vjetër kishte fituar tetë ndeshjet e mëparshme pa pësuar.

Siç theksohet nga gazetari italian Giuseppe Pastore, hera e fundit që Juventus pësoi pesë gola në një ndeshje konkurruese ishte më 30 maj 1993, me Giovanni Trapattoni në stol.

Përfundoi me të njëjtin rezultat si mbrëmë, 5-1, pavarësisht se Juventusi kishte disa legjenda në fushë, si Roberto Baggio, Fabrizio Ravanelli dhe Antonio Conte.

Allegri luajti për Pescara dhe hapi llogarinë duke shënuar një gol nga pika e bardhë Biankonerët përfunduan në vendin e katërt atë sezon, duke u kualifikuar në Kupën UEFA, tani Europa League.

Juventus kishte pranuar vetëm shtatë gola në 17 ndeshje të Serie A para ndeshjes së mbrëmshme në Stadio Maradona dhe tani është 10 pikë poshtë Napolit.

/GazetaSinjaliSport/