image Guardiola mbetet pa krahun e djathtë të skuadrës te City - Sinjali

Guardiola mbetet pa krahun e djathtë të skuadrës te City

news image

Ndihmës-trajneri i Pep Guardiolës, Juanma Lillo, është larguar nga Manchester City për të marrë drejtimin e trajnerit në skuadrën e Katarit, Al-Sadd Sports Club.

Trajneri spanjoll ka luajtur një rol të rëndësishëm që kur iu bashkua klubit në qershor 2020 dhe ndihmoi Cityn të fitonte dy tituj të Premier League dhe të arrinte në finalen e Ligës së Kampionëve.

Pavarësisht se ka qenë një humbje e madhe për stafin e tij stërvitor, Guardiola nuk ka qenë kurrë një nga ata që do t’i pengojë asistentëve të tij kur atyre u janë paraqitur mundësi të mira, me paraardhësit Mikel Arteta që u larguan për të marrë drejtimin e Arsenalit dhe Domenec Torrent duke iu bashkuar New York City FC. .

Guardiola ka qenë në gjendje të shfrytëzojë përvojën e madhe të Lillo-s pas një karriere 40-vjeçare si trajner që ka marrë edhe në klubet e Spanjës, Meksikës dhe Kinës.

“Njohuria e tij për lojën është e madhe. Ai sheh gjëra që pak njerëz në botë, përfshirë edhe mua, janë në gjendje t’i bëjnë, “tha Guardiola për Lillon në 2021.

Ai ishte gjithashtu i popullarizuar me lojtarët, veçanërisht ata që flisnin spanjisht dhe portugalisht pasi fliste pak anglisht.

Guardiola ka ende një staf stërvitor të besueshëm që përfshin ish-trajnerin e Liverpool-it, Rodolfo Borrell, i cili ka punuar si numri dy i tij më parë.

Ai është gjithashtu i përforcuar nga mbajtja e Carlos Vicens, i cili ka vendosur të qëndrojë pavarësisht se më herët kishte rënë dakord për të marrë drejtimin e klubit holandez Heracles Almelo.

Largimi i Artetës për të marrë drejtimin e Arsenalit në vitin 2019 erdhi në mes të sezonit, dhe Guardiola tani të paktën ka verën për të gjetur një zëvendësues të përshtatshëm për Lillon këtë herë.

“Koha ime në Manchester City ka qenë një nga periudhat më të këndshme të karrierës sime”, tha ai pasi konfirmoi largimin.

“Të punosh së bashku me Pep, stafin e tij në dhomën e pasme dhe këtë grup lojtarësh ka qenë një kënaqësi dhe shpresoj të kem kontribuar në një mënyrë të vogël në suksesin fantastik që kemi gëzuar në fushë.

I uroj klubit më të mirën dhe shpresoj që ata të arrijnë të gjitha ambiciet e tyre duke ecur përpara“, deklaroi ai.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: