image Gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë e Sali Berishës për shpifje kundër Blinkenit
[wp-story id="814678"]

Botë

Gjykatësi i Parisit ka pranuar padinë e Sali Berishës për shpifje kundër Blinkenit

news image

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, tha se një gjykatës i Parisit ka pranuar padinë e tij për shpifje kundër Sekretarit të Shtetit Antony Blinken.

Berisha e ngriti çështjen në maj pasi Blinken sanksionoi ish-udhëheqësin e kombit ballkanik për “korrupsion të madh” dhe e shpalli atë dhe anëtarët e familjes së tij persona “non grata” në ShBA.

Ai tha se pretendimet e Blinkenit për “korrupsion të rëndësishëm” ishin të pabaza dhe “të paraqitura pa asnjë provë, fakt apo dokument” që do të mbështeste vendimin për vendosjen e sanksioneve.

U.S. Secretary of State Antony Blinken speaks about modernizing American diplomacy during a speech at the Department of State's Foreign Service Institute in Arlington, Va., Wednesday, Oct. 27, 2021. (Leah Millis/Pool via AP)

Ai vendim erdhi tetë vjet pasi unë dhashë dorëheqje nga çdo pozicion drejtues dhe çdo funksion ekzekutiv publik dhe tre javë pasi kandidati që unë mbështeta humbi zgjedhjet,” tha Berisha për The Washington Times.

“Përveç kësaj, gjatë 30 viteve të karrierës sime, asnjëherë nuk jam akuzuar për ndonjë formë korrupsioni. Askush nuk ka ngritur kurrë një padi apo ka provuar ndonjë akuzë për korrupsion në një gjykatë kundër meje ose anëtarëve të familjes sime,” shtoi ai.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj kërkesës së Washington Times.

Në një deklaratë që shpalli sanksionet, Blinken pretendoi se Berisha “ishte i përfshirë në akte korruptive, të tilla si shpërdorimi i fondeve publike dhe ndërhyrja në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitime dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe familjarët”./GazetaSinjali/