image Gjykata gjobit bukëpjekësen ruse pasi dekoroi ëmbëlsirat e saj me slogane pro Ukrainës

Botë

Gjykata gjobit bukëpjekësen ruse pasi dekoroi ëmbëlsirat e saj me slogane pro Ukrainës

news image

Një gjykatë në Moskë gjobiti të premten një bukëpjekëse ruse, e cila dekoroi ëmbëlsirat e saj me slogane pro Ukrainës dhe paqes, raporton AFP.

Pasi presidenti rus Vladimir Putin dërgoi trupa në Ukrainë në shkurt 2022, autoritetet kanë ndaluar të gjitha kritikat publike për ofensivën e Moskës.

Të premten, gjykata e qarkut Izmailovo në Moskë urdhëroi bukëpjekësin Anastasia Chernysheva të paguante një gjobë prej 35,000 rubla (rreth 440 dollarë) për “diskreditimin” e ushtrisë ruse, tha një përfaqësues i gjykatës për agjencinë e lajmeve.

Chernysheva, e cila drejton një biznes buke, ka postuar fotografi të ëmbëlsirave shumëngjyrëshe me slogane në kundërshtim me konfliktin e armatosur në Instagram, ku ndiqet nga më shumë se 25,000 njerëz.

Ajo u arrestua shkurtimisht të enjten pasi një media ultra-konservatore tërhoqi vëmendjen për punën e saj në janar.

Torta të tjera, të zbukuruara me zemra dhe lule, i referoheshin kulturës pop ose lexonin “Dashuria do të fitojë” ose “Të dua!”.

/GazetaSinjali/