image Gjermania paralajmëron Serbinë: Zgjidhni mes BE-së dhe Rusisë

Botë

Gjermania paralajmëron Serbinë: Zgjidhni mes BE-së dhe Rusisë

news image

Gjermania e ka paralajmëruar Serbinë për kultivimin e lidhjeve të thella me Rusinë, duke paralajmëruar se ajo mund të pengojë synimin e Serbisë për t’u integruar në Bashkimin Evropian, tha një burim i qeverisë gjermane të martën.

Dy ditë përpara një samiti të Ballkanit Perëndimor në kryeqytetin gjerman që synon të forcojë marrëdhëniet me gjashtë vendet e rajonit, zyrtari i lartë tha se Beogradi duhet të vendosë në anën e kujt ishte: Moskës apo BE-së.

“Marrëdhënia me Serbinë është komplekse – ka dritë dhe hije”, tha burimi, i cili foli në kushte anonimiteti.

“Marrëdhëniet e Serbisë me Rusinë janë sigurisht pjesë e hijeve”.

Burimi tha se qeveria gjermane ishte, për shembull, “e habitur dhe e zhgënjyer” kur Ministri i Jashtëm serb Nikola Selakoviq në shtator nënshkroi një marrëveshje me homologun e tij rus Sergei Lavrov, duke rënë dakord të bisedonte për politikën e jashtme.

Zyrtari gjerman tha se ishte koha që presidenti serb Aleksandar Vuçiq të kërcejë nga gardhi.

“Nëse ai merr rrugën për në Evropë, ai do të ketë mbështetje, nga BE në tërësi dhe nga qeveria gjermane”, tha burimi.

“Nëse ai zgjedh rrugën tjetër, kjo do të ketë pasoja” për të ardhmen e Beogradit me BE-në, tha zyrtari.

Serbia ka qenë kandidate për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian që nga viti 2012, por perspektivat e saj shihen si të zymta pa normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Beogradi nuk e pranon shpalljen e pavarësisë së Kosovës me shumicë shqiptare në vitin 2008.

Tensionet janë përkeqësuar nga lufta në Ukrainë, me shumë serbë që janë dashamirës ndaj aleatit tradicional të Rusisë.

Beogradi e ka dënuar pushtimin e Ukrainës në Kombet e Bashkuara, por ka refuzuar të përafrohet me sanksionet evropiane ndaj Moskës.

Samiti i së enjtes në Berlin i organizuar nga kancelari gjerman Olaf Scholz do të mbledhë së bashku krerët e qeverive të Shqipërisë, Bosnjë-Hercegovinës, Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Malit të Zi dhe Serbisë, si dhe liderët e BE-së.

Pjesëmarrësit nga Ballkani Perëndimor duhet të nënshkruajnë tre marrëveshje: për njohjen reciproke të dokumenteve të identitetit, diplomave universitare dhe kredencialeve profesionale./kyivpost.com/

/GazetaSinjali/