image Gërvalla pas takimit me Cavusoglun: U nënshkrua një marrëveshje, i shpreh shumë falënderime Turqisë

Politikë

Gërvalla pas takimit me Cavusoglun: U nënshkrua një marrëveshje, i shpreh shumë falënderime Turqisë

news image

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla pas takimit me homologun e saj turk, Mevlut Cavusoglu ka bërë të ditur se u nënshkrua një marrëveshje mes Kosovës dhe Turqisë.

Ajo gjatë një konference për media tha që: “është për t’u përshëndetur marrëveshja që u nënshkrua sot nga dy ministrat lidhur me rritjen e frekuencës së fluturimeve ndërmjet Republikës së Kosovës dhe Republikës së Turqisë”.

Gjithashtu ajo foli për rolin e Turqisë pas agresionit të Rusisë në Ukrainë dhe në Ballkan, duke përmendur që Turqia ka ofruar ndihmën e saj si ndërmjetësuese.

“Turqia ka ofruar ndihmën e saj si ndërmjetësuese dhe është gjithashtu aktive në Ballkan si ndërmjetësuese neutrale”, tha kryediplomatja kosovare.

Zëvendëskryeministrja tha se Cavusoglu “e njeh mirë historinë e gjenocidit dhe shtypjes në Kosovë”.

Gërvalla tha se diskutuan për bashkëpunimin në arsim, trajtimin e pacientëve nga Kosova në Turqi si dhe trajnimin e stafit shëndetësor atje.

/GazetaSinjali/