image Franca fillon dërgimin e automjeteve të blinduara në drejtim të Ukrainës
[wp-story id="814678"]

Botë

Franca fillon dërgimin e automjeteve të blinduara në drejtim të Ukrainës

news image

Franca do të fillojë dërgimin e automjeteve të blinduara që i ka premtuar Ukrainës, tha të dielën ministri i mbrojtjes, Sébastien Lecornu.

Automjetet, të tipit AMX-10 dhe ndonjëherë të përshkruara si “tanke të lehta”, përdoren për zbulim të armatosur dhe sulme ndaj tankeve të armikut.

Pesha e tyre luftarake është 20 ton, rreth një e treta e asaj të tankeve të betejës Leclerc të Francës.

Duke folur për edicionin e së dielës të gazetës Le Parisien, Lecornu tha se trajnimi i ekuipazheve ukrainase në AMX-10 ishte “pothuajse i përfunduar” dhe automjetet e para do të dërgoheshin “deri në fund të javës së ardhshme”.

Ai nuk pranoi të specifikonte numrin e automjeteve në grupin e parë, duke thënë se nuk donte t’i jepte Rusisë ndonjë “informacion strategjik”.

Presidenti Emmanuel Macron premtoi në fillim të janarit se Franca do të siguronte AMX-10 pas muajsh hezitimi për frikën e përshkallëzimit të konfliktit.

/GazetaSinjali/