image Foshnja e cila u shpëtua nga ushtari në aeroportin e Kabulit, tani në duart e familjes
[wp-story id="814678"]

Botë

Foshnja e cila u shpëtua nga ushtari në aeroportin e Kabulit, tani në duart e familjes

news image

Foshnja u shpëtua nga ushtarët në aeroportin e Kabulit, tani ajo është duke jetuar e sigurt me familjen në Arizona.

Foshnja e cila ishte shpërndarë gjerësisht, ku shihet duke kaluar në një gardh me tela me gjemba dhe duke iu dorëzuar një ushtari amerikan në aeroportin e Kabulit është ribashkuar me familjen e saj dhe tani po jeton e lumtur në Arizona, raporton nypost.

Babai i saj Hameed, i cili u identifikua vetëm me emrin e tij të parë për arsye sigurie, ishte brenda perimetrit të Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai kur ai vuri re gruan e tij dhe të porsalindurin mes masës së njerëzve që përpiqeshin të iknin nga Afganistani.

“Atë ditë ia dorëzova fëmijën tim një të panjohuri”,  tha ai  duke shtuar se “E vetmja gjë që i besova është se ai ishte një ushtar dhe se vajza ime do të ishte e sigurt.”

Ushtarët u filmuan duke marrë foshnjën nga krahët e babait të saj dhe duke e ngritur mbi tela me gjemba në vend të sigurt, në një moment prekës që tërhoqi vëmendjen e botës mes evakuimeve amerikane nga vendi i kontrolluar nga talebanët.

Familja, përfshirë nënën Sadia dhe Liya 8-javore, tani është e sigurt dhe e rehatshme duke qëndruar me miqtë në zonën e Feniksit.

Dad Hameed, një aleat afgan pesëvjeçar që punoi në Kabul si gjuhëtar dhe këshilltar kulturor për zyrtarët ushtarakë, tha se e kaloi gjithë muajin gusht në aeroportin e Kabulit duke ndihmuar SHBA-në me evakuimet.

Gjatë asaj kohe, babai i saj për herë të parë u mbajt në një zonë të sigurt, ku humbi lindjen e vajzës së tij.

Kjo figurë ka një atribut alt të zbrazët; emri i kartelës për të është image-14.png

Gruaja e tij pati një lindje të vështirë, por gjeti forcën për të ikur nga shtëpia e saj kur talebanët iu afruan kryeqytetit. Deri më 12 gusht, tha Hameed, ishte e qartë se ata do të duhej të largoheshin.

“Ne morëm informacion se njerëzit po vriteshin, ose do të zhdukeshin. Nga lidhja ime [me ushtrinë], e dija se shtëpia ime do të ishte tjetra. Nuk ishte një çështje ‘nëse’, por ‘kur’”. tha ai.

Në një pikë kontrolli, Sadia tha se talebanët kapën të gjitha sendet e saj para se ajo dhe foshnja e saj të bashkoheshin me kaosin jashtë portës së vogël të aeroportit. Hameed tha se ishte në gjendje t’i shihte ata nga ana e tij e gardhit.

“E dija që ajo kurrë nuk do t’ia dilte mbanë. Ajo do të shtypet për vdekje, Zoti na ruajt, ose do të plagoset rëndë”, tha Hameed.

I dëshpëruar, Hameed e dërgoi foshnjën e tij tek një detar aty pranë dhe e pyeti nëse mund ta ndihmonte të kapërcejë.

“Ai më tha se e vetmja gjë që mund të bënte ishte ta ngrinte mbi tela me gjemba, por ai tha se ajo do të lëndohej,” kujtoi babai. “Unë i thashë se do të shfrytëzoj rastin. Unë do të preferoja që ajo të lëndohej sesa të vdiste”.

Kjo figurë ka një atribut alt të zbrazët; emri i kartelës për të është image-15.png

Në foton tashmë ikonike, Hameed mund të shihet duke mbajtur këmbët e ushtarit, ndërsa ai arrin mbi tela dhe kap fëmijën, duke e dorëzuar atë tek Hameed.

Kjo ishte hera e parë që babai e mbajti vajzën e tij. Dy minuta më vonë, ai u detyrua të kthehej në punë me evakuimet, thuhej në raport.

Sadia, ende në anën tjetër të gardhit, ishte shembur nga lodhja nga nxehtësia, por ishte në gjendje ta kalonte portën disa orë më vonë, sipas prizës.

Familja u nis me një fluturim drejt SHBA-s me refugjatë të tjerë.

Hameed i tha se ai nuk e kishte idenë se sa ndikuese ishin imazhet e Liya në të gjithë botën.

Liya is now safe staying with her family and friends in the Phoenix area, according to the outlet.

“Unë mendoj se ishte shumë tërheqëse të shihje se çfarë po ndodhte në të vërtetë. Një gjë që politikanët të dalin në TV dhe të thonë se sa mirë janë gjërat. Krejtësisht diçka tjetër në tokë, dhe kur mund ta shihni me sytë tuaj“, tha ai.

Megjithëse ata tani janë të sigurt, familja mbeti pa asnjë formë identifikimi. Sadia dhe Liya gjithashtu kanë nevojë për kujdes mjekësor, por Hameed nuk është në gjendje t’i çojë ata për të parë një mjek pa sigurim, thuhet në raport.

Babai krijoi një llogari GoFundMe për të ndihmuar familjen e tij të ngrihet në këmbë ndërsa fillojnë jetën e tyre të re.

Ai tha se shpreson që një ditë të takojë detarin që ndihmoi Liya.

 “Oh Zoti im. Do ta përqafoja. Ai fjalë për fjalë shpëtoi jetën e vajzës sime“, u shpreh Hameed. /GazetaSinjali/

The family is now left without any forms of ID, as Sadia and Liya will need medical care.