image Forcat ruse nën urdhër për të përfunduar “misionin e Donbasit” javën e ardhshme, thotë Ministria e Mbrojtjes

Botë

Forcat ruse nën urdhër për të përfunduar “misionin e Donbasit” javën e ardhshme, thotë Ministria e Mbrojtjes

news image

Në orët e fundit, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar (MM) ka publikuar raportin e saj të fundit të inteligjencës për krizën në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ministria thotë se përpjekja kryesore e Rusisë është “pothuajse me siguri” operacioni ofensiv i saj lindor në Donbas.

Ndërsa ata kanë pasur suksesin më të madh në këtë rajon, forcat e Kremlinit ende kanë përparuar vetëm rreth 1 km në javë drejt Bakhmutit dhe kanë “ka shumë të ngjarë” të humbasin në mënyrë të përsëritur afatet për të arritur “çlirimin” e Donbasit.

Dhe autoritetet ukrainase tani kanë pohuar se forcat ruse janë nën urdhër për të përfunduar këtë mision deri më 15 shtator, thuhet më tej në raport.

Megjithatë, ministria thotë se forcat ruse kanë “shumë pak gjasa për ta arritur këtë” dhe kjo “do të ndërlikojë më tej planet e Rusisë për të organizuar referendume në zonat e pushtuara që bashkohen me Federatën Ruse”.

/GazetaSinjali/