image BE dënon sulmet ndaj ekipeve të gazetarëve në veri: Gazetarët duhet të lejohen të kryejnë punën e tyre pa frikë

Kosovë

BE dënon sulmet ndaj ekipeve të gazetarëve në veri: Gazetarët duhet të lejohen të kryejnë punën e tyre pa frikë

news image

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog ka reaguar duke e dënuar sulmin ndaj makinave të ekipit të mediave në Kosovë si KALLXO.com dhe RTV Dukagjini teksa ishin duke raportortuar për gjendjen në komunat në veri të Kosovës.

Përmes një postimi në Twitter ai theksoi se gazetarëve duhet t’u lejohet të kryejnë punën pa frikë për sigurinë e tyre.

“BE dënon dëmtimin e sotëm të makinave që i përkasin KALLXO dhe RTV Dukagjini. Edhe pse situata e sigurisë në veri është e tensionuar dhe e vështirë, gazetarët duhet të lejohen të kryejnë punën e tyre pa frikë për sigurinë e tyre”, ka shkruar ai.

Sot gjatë ditë makina të shumë të mediave në Kosovë, janë dëmtuar duke u shpuar gomat, thyer xhamat e shënuar grafite nacionaliste serbe gjatë raportimit të tyre nga protesta e qytetarëve serb në komunat Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan në kundërshtim të kryetarëve të rinj shqiptarë. Po ashtu, është djegur një veturë e ekipit të TV1 në Zubin Potok, si dhe është sulmuar një gazetar.

/GazetaSinjali/