image Erdogan ka një kërkesë për aleatët e NATO-s lidhur me Finlandën dhe Suedinë

Rajon

Erdogan ka një kërkesë për aleatët e NATO-s lidhur me Finlandën dhe Suedinë

news image

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u ka kërkuar aleatëve të NATO-s të Turqisë që të “respektojnë” shqetësimet e vendit lidhur me ofertat e anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës, të cilat Ankaraja i akuzon se strehojnë “terroristë”, transmeton Gazeta Sinjali.

“Pritja jonë e vetme nga aleatët e NATO-s është … të kuptojmë së pari ndjeshmërinë, respektin dhe në fund ta mbështesim atë”, u tha Erdogan ligjvënësve të partisë së tij AK në parlament sot.

Më herët gjatë ditës, Finlanda dhe Suedia paraqitën një kërkesë të përbashkët për t’u bashkuar me NATO-n pasi pushtimi rus i Ukrainës detyron një rivlerësim dramatik të sigurisë në Evropë.

Të 30 anëtarët e NATO-s duhet të bien dakord unanimisht që dy vendet historikisht neutrale t’i bashkohen aleancës.

Turqia ka akuzuar Suedinë dhe në një masë më të vogël, Finlandën për strehimin e njerëzve të lidhur me Partinë e jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) si dhe lëvizjen Gylen, të cilën Ankaraja e akuzon për orkestrimin e një përpjekjeje për grusht shteti të vitit 2016.

Të dy grupet konsiderohen grupe “terroriste” nga Turqia. PKK është gjithashtu në listat “terroriste” të SHBA-së dhe BE-së.

“Ne u kërkuam atyre që të ekstradonin 30 terroristë, por ata refuzuan ta bënin këtë. Ju nuk do t’i ktheni terroristët tek ne dhe më pas do të kërkoni mbështetjen tonë për anëtarësimin tuaj në NATO … Ne nuk mund të themi ‘po’ për ta bërë këtë organizatë të sigurisë të mos ketë siguri,” shtoi ai, duke lidhur mbështetjen e Turqisë për ofertën e anëtarësimit të vendeve nordike për kthimin e të dyshuarve”, tha presidenti turk.

/GazetaSinjali/