image E jashtëzakonshme, gjendet mozaik romak dhe kompleks vilash në një arë në Britani - Sinjali

E jashtëzakonshme, gjendet mozaik romak dhe kompleks vilash në një arë në Britani

news image

Një vilë romake që përmban një mozaik të rrallë që përshkruan skena nga Iliada e Homerit është gjetur në arën e një fermeri.

Mozaiku, i gjetur në Rutland, është përshkruar si shembulli i parë i këtij lloji në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan BBC, transmeton Gazeta Sinjali.

Ky mozaik u zbulua nga djali i pronarit të tokës dhe u hetua nga arkeologët nga “Universiteti i Leicester”.

Mbretëria e Bashkuar e përshkroi mozaikun si “një nga më të shquarit dhe më domethënëse të gjetura ndonjëherë në Britani”.

Mozaiku dhe kompleksi i vilave përreth tani mbrohen si një monument i planifikuar nga Departamenti për Dixhital, Kulturë, Media dhe Sport (DCMS) në Angli.

Sipas arkeologëve mendohet se kompleksi ka qenë i pushtuar nga një individ i pasur i periudhës së vonë romake.

Vendi është në tokë private dhe jo i aksesueshëm për publikun, por diskutimet janë duke vazhduar me Këshillin e Qarkut Rutland për të ngritur një ekspozitë jashtë vendit të kompleksit të vilës dhe gjetjeve që janë zbuluar aty.

Gërmime të mëtejshme në këtë vend janë planifikuar në vitin 2022./GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: