image “Dosja e seksit” e Macron, a dinte Trump “detaje të nxehta?"/ FBI sekuestroi dokumentet për Presidentin francez

Botë

“Dosja e seksit” e Macron, a dinte Trump “detaje të nxehta?”/ FBI sekuestroi dokumentet për Presidentin francez

news image

FBI bastisi shtëpinë e Donald Trump në Mar-a-Lago në Florida dhe sekuestroi kuti me dokumente të klasifikuara.

Trump pretendon se FBI mori dosjen e klasifikuar për Macron.

Ish-presidenti amerikan “i prapë” që në momentin e parë kishte shfaqur një interes të veçantë për jetën e dashurisë së homologut të tij francez.

Donald Trump ndjeu se “loja” e hetimit do të zbulonte detaje “gudulisëse” për jetën e dashurisë së Emmanuel Macron.

Nisur nga paraardhësit e presidentit francez, skandalet dhe lidhjet jashtëmartesore duket se janë… pjesë e Elysee.

Të shumtë ishin ata, megjithatë, që, duke parë Emmanuel Macron me Brigitten e tij më të madhe në moshë, besuan se presidenti i Francës kishte shpëtuar nga tradita.

Ngatërresa, megjithatë, filloi të zgjidhej më 8 gusht, kur FBI bastisi shtëpinë e Donald Trump në Mar-a-Lago, Florida.

Në kuadër të një hetimi penal u sekuestruan kuti me dokumente të klasifikuara.

Një nga dosjet quhet “Dosja seksuale e Macron”.

Dosja misterioze, “Objekti 1a”, u rendit nga FBI si “informacion për Presidentin e Francës”.

Pretendimi i ish-presidentit amerikan se FBI-ja mori një dosje të klasifikuar për presidentin francez pasi autoritetet bastisën shtëpinë e tij në Mar-a-Lago, ka rindezur thashethemet për jetën seksuale të Macron.

Trump ka treguar prej kohësh një interes të fortë për jetën seksuale të Macron. Mësohet se ai është mburrur privatisht se dinte çdo detaj të nxehtë. Sipas revistës Rolling Stone, Trump i pëlqente të thoshte se Macron ishte “i keq”.

Thashethemet për homoseksualizëm

Në orët e fundit, pak media ndërkombëtare kanë komentuar zgjedhjet e Macron.

Gjatë fushatës për presidencën e vitit 2017, ai u detyrua të mohonte zërat se ishte në një lidhje pasiononte me Mathieu Gallet, shefin e atëhershëm 40-vjeçar të Radio France.

Haptazi homoseksual, Gallet ishte një figurë e shquar në mediat franceze dhe dihej se ishte takuar me Macron në evente të ndryshme.

Thashethemet online filluan të lulëzojnë dhe Macron u detyrua të deklaronte: ” Thonë se kam një jetë të dyfishtë me Mathieu Gallet… por nuk mund të jem unë .”

Ai përsëriti në një mbledhje tjetër: “Unë jam ky që jam. Unë kurrë nuk kam pasur asgjë për të fshehur. Dëgjoj njerëz që thonë se kam një jetë të fshehtë apo diçka tjetër. Nuk është e këndshme për Brigitten sepse i ndaj të gjitha ditët dhe netët e mia me të dhe ajo më pyet se si ia dal ”, deklaroi ai mes seriozitetit dhe shakasë.

Rasti Benala

Një vit më vonë, Parisi, gjithmonë i entuziazmuar pas thashethemeve, po tërbohej nga zërat për jetën e dashurisë së Macron.

Macron, këmbëngulën ata, tani po flinte me ish-oficerin e tij të sigurisë, Alexandre Benala. Çfarë tjetër mund të shpjegojë trajtimin e butë të presidentit ndaj Benalla-s, pasi ai u filmua duke rrahur një shtetas francez?

Në 1 maj 2018, ai ishte protagonist në rrahjen e protestuesve. Një kalimtar e ka filmuar atë duke “arrestuar” një grua, duke e tërhequr zvarrë nga turma.

Menjëherë pas kësaj ai ka goditur në kokë një burrë. Kur shpërtheu skandali në korrik 2018, Macron e mbrojti.

Pas kësaj Presidenti u detyrua të bënte një deklaratë “të sikletshme” se Benalla “nuk ka qenë kurrë i dashuri im”.

Në një intervistë me Tetu, revistën kryesore LGBT në Francë, në shkurt 2017, Macron tha: “Po të isha homoseksual, do ta thosha dhe do ta jetoja”.

/GazetaSinjali/