image Djokovicit nuk do t'i lejohet hyrja në Amerikë për turneun Grand Slam të US Open - Sinjali

Djokovicit nuk do t’i lejohet hyrja në Amerikë për turneun Grand Slam të US Open

news image

Shpresat e Novak Djokovic për të luajtur në US Open janë goditur pasi turneu tha se do të respektonte rregullat e qeverisë së Shteteve të Bashkuara për vaksinën Covid-19.

SHBA kërkon që jo-shtetasit të vaksinohen plotësisht kundër koronavirusit për të hyrë në vend, që do të thotë se Djokovicit, i cili e ka bërë të qartë vazhdimisht se nuk do ta marrë vaksinën, nuk do t’i lejohet hyrja.

Kampioni i Wimbledon, i cili gjithashtu u ndalua të luante në Australian Open për shkak të qëndrimit të tij kundër vaksinimit, tha pas suksesit të tij në Londër se ai ishte duke pritur “me shpresë për një lajm të mirë nga SHBA”.

Një deklaratë nga US Open, e cila nuk ka rregullat e veta të vaksinimit, thuhej: “Sipas Librit të Rregullave të Grand Slam, të gjithë lojtarët e kualifikuar futen automatikisht në fushat kryesore të shortit për meshkuj dhe femra bazuar në renditjen 42 ditë përpara ndeshjes së parë. US Open nuk ka një ligj vaksinimi për lojtarët, por do të respektojë pozicionin e qeverisë amerikane në lidhje me udhëtimin në vend për qytetarët e pavaksinuar jo-amerikanë.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: