image Djokovic tërhiqet nga Mastersi i Montreal, Kanada ia bllokon hyrjen pasi nuk është vaksinuar - Sinjali

Djokovic tërhiqet nga Mastersi i Montreal, Kanada ia bllokon hyrjen pasi nuk është vaksinuar

news image

Novak Djokovic është tërhequr nga turneu i ardhshëm në Montreal sepse nuk është vaksinuar kundër COVID-19 dhe për këtë arsye nuk lejohet të hyjë në Kanada.

Për të njëjtën arsye, siç janë gjërat tani, ai gjithashtu nuk do të jetë në gjendje të konkurrojë në US Open më vonë këtë muaj.

Djokovic ka thënë se ai nuk do të vaksinohet, edhe nëse kjo do të thotë se ai nuk mund të shkojë në turne të caktuara. Ai humbi Australian Open në janar pasi u deportua nga ai vend por u lejua të merrte pjesë në dy eventet e tjera Grand Slam të këtij viti.

Ai luajti në French Open, ku humbi në çerekfinale nga Rafael Nadal, dhe në Wimbledon, të cilin ai e fitoi muajin e kaluar për titullin e tij të 21-të Grand Slam.

Shtetasit e huaj të pavaksinuar nuk mund të shkojnë në Kanada ose në SHBA, kështu që Djokovic u tërhoq nga Montreali një ditë përpara se të planifikohej shorti për turneun dhe pritet gjithashtu të tërhiqet nga US Open, turneu i cili fillon në Nju Jork më 29 gusht.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: