image Djersitja iu ndihmon të humbisni peshë

Djersitja iu ndihmon të humbisni peshë

news image

Aktiviteti fizik është thelbësor për pamjen dhe shëndetin tonë të mirë. Kur bëni shumë përpjekje, ju mbijetoni nga inflamacioni i muskujve dhe djersa, dhe gjithashtu keni rezultate në humbjen e peshës.

Por djersitja ndihmon në humbjen e peshës. Duke folur teknikisht, ju humbni peshë me djersë dhe kjo është arsyeja pse sauna është shumë e popullarizuar, veçanërisht për njerëzit që dëshirojnë për të humbur peshë shpejt.

Ju do ta rimerrni peshën kur pini ujë pas stërvitjes ose kur dehidratoheni. Trajnerët theksojnë se nuk bëhet fjalë për humbjen e yndyrës që synojmë kur të humbim peshë, por ujin që hedhim jashtë trupit, transmeton KosovaPress. Djersitja e tepërt nuk është një tregues kryesor që jeni stërvitur shumë. Është e vërtetë që sa më intensivisht të ushtroni, aq më shumë do të djersiteni.

Sa ju djersiteni në stërvitje, varet shumë: çfarë lloj ambienti ushtrimi keni dhe sa jeni i përshtatur ndaj stërvitjes. Nëse ushtroni brenda, është normale që ju të djersitni më shumë.
Kështu që nëse djersitni më shumë, kjo do të thotë që trupi juaj po ngrohet dhe po përpiqeni të rregulloni temperaturën duke lëshuar djersën.

Në mënyrë që të ushtroni në mënyrë efektive dhe të digjni kalori dhe të ndërtoni muskuj, ju duhet të rimbushni lëngjet që humbni. Përndryshe, pulsi juaj do të rritet dhe trupi juaj do të fillojë të ligështohet gjatë stërvitjes. Kur djersiteni, vëllimi juaj i gjakut zvogëlohet nëse nuk bëni lëngun që humbni, shkruan “Menshealth”.

Truri, muskujt dhe lëkura juaj po kërkojnë lëng. Në mënyrë që të arrini rezultatet më të mira të stërvitjes dhe të qëndroni të shëndetshëm, është e rëndësishme ta matni veten pa rroba para stërvitjes, të keni një shishe ujë me vete në çdo kohë, të matni veten pas një stërvitje, për të treguar sa lëngje keni humbur në të vërtetë.