image Ditë e zezë për Kroacinë, dalin shifra shqetësuese me COVID-19

Evropë

Ditë e zezë për Kroacinë, dalin shifra shqetësuese me COVID-19

news image

Drejtori i Institutit Kroat të Shëndetit Publik, Krunoslav Cepak, ka njoftuar shtetin se situata me pandeminë në Kroaci është tejet shqetësuese.

Rezultatet përgjatë 24 orëve të fundit ishin alarmante për Kroacinë, ku 748 persona kanë rezultuar pozitiv me COVID-19.

Qeveria kroate pritet të mbajë mbledhje emergjente për të vlerësuar situatën dhe për të marrë masa të reja adekuate.

Në Kroaci, aktualisht janë 3.210 raste aktive, nga të cilat 441 pacientë janë në spital. /Gazeta Sinjali/