image Dieta sipas grupit të gjakut: Ja se çfarë duhet të hani dhe çfarë duhet të shmangni

Shëndeti

Dieta sipas grupit të gjakut: Ja se çfarë duhet të hani dhe çfarë duhet të shmangni

news image

Ushqimi i duhur është jashtëzakonisht i rëndësishëm për një jetë të shëndetshme dhe të gjatë.

Përveç që bën mirë për shëndetin tonë, një dietë e duhur mund t’ju ndihmojë gjithashtu të humbni kilogramë të tepërt, por është e rëndësishme të dini se cilat ushqime ju lejohet të konsumoni.

Grupi i gjakut 0

Dieta juaj duhet të bazohet në një konsum të lartë të proteinave, mishit, produkteve të qumështit, peshkut, perimeve, bishtajoreve. Prodhimet e detit, algat e detit, mishi i kuq, brokoli, spinaqi dhe vaji i ullirit janë më të mirat për humbjen e peshës, ndërsa gruri, misri dhe produktet e qumështit duhet të shmangen.

Grupi i gjakut A

Ju duhet të shmangni mishin dhe të zgjidhni një dietë vegjetariane me shumë bishtajore, fruta dhe perime dhe drithëra. Prodhimet e detit, perimet, ananasi, vaji i ullirit dhe soja janë më të mirat për humbjen e peshës, por produktet e qumështit, gruri, misri dhe fasulet duhet të shmangen.

Grupi i gjakut B

Shmangni misrin, domatet, kikirikët dhe farat e susamit. Mishi i pulës gjithashtu mund të jetë një zgjedhje e keqe. Hani perime jeshile, vezë, mish të kuq dhe produkte qumështi me pak yndyrë. Për humbje peshe, ju duhet të zgjidhni perime jeshile, vezë dhe mëlçi, dhe të shmangni mish pule, misër, kikirikë dhe grurë.

Grupi i gjakut AB

Dieta juaj duhet të përfshijë tofu, ushqim deti, produkte qumështi dhe perime jeshile për shkak të sasisë më të ulët të acidit të stomakut në stomak. Shmangni kafeinën, alkoolin dhe produktet e mishit të thata të tymosur. Tofu, ushqimet e detit, perimet jeshile dhe algat janë më të mirat për humbjen e peshës, por pula, misri dhe fasulet duhet të shmangen./Gazeta Sinjali/