COVID-19

Të infektuar

5118

Të shëruar

2370

Të vdekur

108

Dieta me vezë, humbisni 10 kilogramë për dy javë

news image

Me dietë me vezë të ziera mund të humbisni 5 kilogramë në javë ose 10 kilogramë për dy javë.

Dieta e vezëve të ziera përshpejton metabolizmin dhe djeg dhjamin, duke e hequr paralelisht dëshirën për ushqime të yndyrshme.

Programi ushqimor, ‘flagship-i’ i së cilës është veza, përmban ushqim të pasur me proteina të pastra.

Ndaloni konsumimin e ushqim të shpejtë, pijet freskuese ( sidomos ato me gaz), sheqerin dhe kripën tepërt, gjithashtu edhe alkoolin.  

Perimet që përfshihen në këtë dietë të shpejtë janë: kungull, kërpudha dhe spinaq. Kurse, sa i përket frutave lejohet vetëm grejpfrut ose çfarëdo lloj frutash të tjera të pasura me acid si portokalli.

Nevojitet shumë vendosmëri për të ndjekur në mënyrë të rreptë përdorimin e ushqimeve të zgjedhura për t’u arritur synimi i kësaj diete.

Kuptohet që kjo është një diete e thjesht, por problemi mund të jetë te tundimi që mund të hasni për të ngrënë edhe ushqime të tjera. Sigurisht, është shumë e rëndësishme që të pini shumë ujë. Rekomandohet të pini 6-8 gota në ditë, pasi që ndihmon të humbet tundimi për të ngrënë diçka tjetër.

Programi i kësaj diete zgjatë 2 javë, transmeton Sinjali.

Java e parë e dietës me vezë:

E hënë

Mëngjes: 2 vezë të ziera + një frutë
Drekë: 2 feta bukë integrale + fruta
Mbrëmje: pulë të gatuar + një sallatë të madhe( duhet të përdorni disa nga perimet e rekomanduar më lartë).

E martë

Mëngjes: 2 vezë të ziera + 1 frutë
Drekë: pulë të gatuar + sallatë jeshile 
Mbrëmje: 1 portokall + 1 sallatë + 2 vezë tëziera

E mërkurë

Mëngjes: 2 vezë zë ziera + 1 frutë
Drekë: 1 domate + 1 fetë buke integrale +djathë me yndyrën të ultë (light) 
Mbrëmje: pulë të gatuar + sallatë

E enjte

Mëngjes: 2 vezë të ziera + 1 frutë
Drekë: 1 frutë
Mbrëmje: pulë të gatuar

E premte

Mëngjes: 2 vezë të ziera
Drekë: 2 vezë të ziera + perime në avull
Mbrëmje: peshk të pjekur + sallatë

E shtunë

Mëngjes: 2 vezë të ziera
Drekë: fruta
Mbrëmje: pulë në avull + sallatë

E diele

Mëngjes: 2 vezë të ziera + fruta
Drekë: sallatë domate + perime në avull me pulë 
Mbrëmje: perime në avull

Këtë meny përsëriteni për dy javë dhe do të shikoni sesi me këtë diete do të humbisni 10 kilogramë për dy javë./Gazeta Sinjali/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: