image Del Piero: Italia e dominoi Turqinë, ishin të përsosur
[wp-story id="814678"]

Futboll

Del Piero: Italia e dominoi Turqinë, ishin të përsosur

news image

Legjenda e Italisë, Alessandro Del Piero beson se “Azzurri” kishte gjithçka për të humbur kundër Turqisë dhe thotë se të gjithë ishin në gatishmëri pas asaj që ndodhi në vitin 2018.

Italia mposhti Turqinë 3-0 në ndeshjen hapëse të Euro 2020 në “Stadio Olimpico” të premten. Ata regjistruan 24 gjuajtje, ndërsa Turqia arriti vetëm një gjatë 90 minutave.

Del Piero tha se Italia ishte pothuajse perfektë dhe treguan personalitet.

“Italia ishte pothuajse e përsosur, ata e dominuan lojën, duke krijuar disa mundësi shënimi të golave . Ata u ngritën lart në fushë duke treguar personalitet” tha Del Piero, një fitues i Kupës së Botës 2006, për “Sky Sport Italia”.

“Ju mund të shihni të njëjtin vetëbesim që kishin gjatë kualifikimeve. Sigurisht, është e vërtetë që kemi luajtur në shtëpi, në stadiumin e Ciro Immobile, por Azzurri kishte gjithçka për të humbur. ”

Italia është e pamposhtur në 28 ndeshjet e fundit dhe fitoi nëntë ndeshjet e fundit radhazi, duke mbajtur po aq porta të paprekura.

Azzurri po luan turneun e tyre të parë ndërkombëtar në pesë vjet duke qenë se ata nuk arritën të kualifikoheshin për Kupën e Botës 2018 nën drejtimin e Giampiero Ventura.

“Mancini dhe stafi i tij janë të jashtëzakonshëm, atëherë të gjithë lojtarët janë gjithmonë në shërbimin e ekipit dhe e përdorin kohën e tyre së bashku shumë mirë,” shtoi ish sulmuesi.  /Gazeta Sinjali Sporti/