image Chelsea do të lejohet të shesë bileta por paratë shkojnë në Premier Ligë

Futboll

Chelsea do të lejohet të shesë bileta por paratë shkojnë në Premier Ligë

news image

Klubi i futbollit Chelsea do të lejohet të shesë bileta për ndeshjet jashtë vendit, ndeshjet e kupës dhe lojërat që përfshijnë ekipin e femrave pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar bëri ndryshime në licencën speciale të klubit.

Klubi nuk ka qenë në gjendje të shesë bileta pasi pronari Roman Abramovich u sanksionua nga qeveria si pjesë e përgjigjes së saj ndaj pushtimit rus të Ukrainës.

Sipas licencës së ndryshuar, klubi nuk do të marrë asnjë të ardhur nga shitja e biletave. Të ardhurat do të shkojnë direkt në Premier League dhe më pas do t’i shpërndahen palës përkatëse.

Tifozët e Chelseat mund të blejnë bileta për ndeshjet e ardhshme jashtë fushe në Premier League, me çdo të ardhur për ekipin pritës.

Licenca do të thotë se Chelsea do të jetë në gjendje të shesë bileta për çerekfinalen e Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit më 6 prill dhe gjysmëfinalen e Kupës FA kundër Crystal Palace në stadiumin Wembley në fundjavën e 16 prillit.

/GazetaSinjaliSporti/