image Buffon: Nuk më duhet trofeu i Ligës së Kampionëve për të treguar se sa i mirë jam - Sinjali

Buffon: Nuk më duhet trofeu i Ligës së Kampionëve për të treguar se sa i mirë jam

news image

Gigi Buffon do të jetë gjithmonë një legjendë e Italisë, pasi shpjegon pse ai ende luan për Parma në moshën 44-vjeçare dhe pse nuk i duhen tetë trofe të Champions League për të ditur se sa i mirë është.

Portieri foli gjatë Festivalit dello Sport në Trento për karrierën e tij, e cila vazhdon ende në Serinë B, pavarësisht se në janar mbush 45 vjeç.

“Unë vazhdoj të luaj për shumë arsye. Sepse ndihem ende i fortë dhe konkurrues, sepse ndihem sikur po marr pjesë në një epokë të artë sporti”, tha SuperGigi.

“Jam në një moshë ku mund të vendos të tërhiqem sa herë të dua, ndaj e kam në kontroll situatën, por zgjedhjet e mia kanë pasur gjithmonë arsye pas tyre. U ktheva në Parma sepse jam një njeri i lumtur duke parë se sa krenarë janë tifozët që më kanë në portën e tyre duke veshur sërish ngjyrat e Gialloblu-s.”

Buffon fitoi Kupën e Botës 2006 me Italinë dhe trofe të panumërt me Juventusin, por kurrë Ligën e Kampionëve apo Topin e Artë.

Ai ra në Serie B me Juventusin pas degradimit në vitin 2006, vetëm disa javë pasi ngriti trofeun më të madh në futboll.

“Kam fituar shumë në jetën time, por kam hequr dorë edhe nga tituj të tjerë. Jam i lumtur që kam luftuar për t’i fituar, por personalisht kam arritur sukses edhe me dashurinë e tifozëve.

Dhe nuk më duhen për shembull tetë trofe të Ligës së Kampionëve për të ditur se sa i mirë jam. Edhe pa i fituar ato, unë e di se çfarë vlejnë.

Unë i përdor kritikat si lëndë djegëse, veçanërisht kur rritem. Si i ri, ata me të vërtetë të lëndojnë dhe rrezikojnë të të destabilizojnë. Kur jeni të pjekur, i shihni ato si një nxitje. Ndonjëherë kisha vërtet nevojë për atë kritikë dhe mbaja shënime se nga kush vinte“, ka deklaruar portieri italian.

/GazetaSinjaliSport/


Shpërndaje artikullin

Etiketat kryesore: