image Britania e Madhe do të votojë nesër për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë - Sinjali

Britania e Madhe do të votojë nesër për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë

news image

Parlamenti do të votojë për masat sanksionuese që synojnë të rrisin më tej presionin ndaj regjimit të presidentit rus Vladimir Putin.

Qeveria tha se kishte paraqitur një sërë ndryshimesh në projektligjin për krimin ekonomik “për të goditur elitat e korruptuara dhe për të rritur presionin mbi regjimin e Putinit”.

Deputetët do të shqyrtojnë ndryshimet në Parlament nesër.

Ndryshimet do të lejojnë Mbretërinë e Bashkuar të zbatojë “sanksione edhe më të forta dhe më të shpejta; dhe të na lejojnë të rreshtohemi më lehtë me aleatët tanë”.

Mbretëria e Bashkuar tashmë ka vendosur atë që ajo e quan “paketa më e madhe e sanksioneve në histori” ndaj Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.

Kjo përfshinte një ngrirje të plotë të aseteve dhe ndalim udhëtimi të vendosur kundër oligarkëve Alisher Usmanov dhe Igor Shuvalov, të cilët kanë interesa të rëndësishme në MB dhe lidhje të ngushta me Kremlinin.

Mbretëria e Bashkuar ka vendosur gjithashtu sanksione kundër Putinit, ministrit të tij të jashtëm Sergei Lavrov dhe më shumë se 300 individëve në Rusi dhe Bjellorusi.

Kryeministri Boris Johnson tha: “Ndëshkimi i sanksioneve është i pakuptimtë derisa të zbatohen siç duhet, dhe këto ndryshime do të na lejojnë të ndjekim aleatët e Putinit në MB me mbështetjen e plotë të ligjit, pa dyshim apo sfidë ligjore”.

Më herët këtë mëngjes, Dominic Raab u pyet nga Sky News pse njeriu që koordinonte pushtimin për zotin Putin, ministri i mbrojtjes dhe gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu, nuk ishte shënjestruar nga Britania e Madhe.

Zëvendëskryeministri i tha Trevor Phillips të dielën se ai duhej të ishte “i kujdesshëm” që të mos fliste për individë, por tha “duhet të keni prova se ai ka pasuri këtu”, raporton Sky News.

Trevor Phillips vuri në dukje se BE dhe SHBA kanë sanksionuar z. Shoigu dhe z. Raab tha: “Ju gjithmonë do të jeni në gjendje ta bëni këtë, Trevor – tregoni njërën ose tjetrën.”

Ai shtoi: “Nëse shikoni ndikimin e sanksioneve tona dhe Britania e Madhe ka qenë në pararojë të përgjigjes ndërkombëtare, mendoj se fakti që Putin dhe Banka Qendrore Ruse kanë dyfishuar normat e interesit në 20%, ne mendojmë se çfarë sfidat e kostos së jetesës me të cilat po përballemi”.

/GazetaSinjali/


Shpërndaje artikullin